12th Annual Battle for the Belt-CA

Discussion in 'Results' started by Levi, Jan 13, 2020.

  1. Levi

    Levi Well-Known Member

    Team Scores
    1 Poway 351.0
    2 Bakersfield 233.5
    3 Vacaville 205.5
    4 Temecula Valley 149.5
    5 Sultana 131.5
    6 De La Salle 123.0
    7 Shadow Ridge 119.0
    8 Righetti 110.0
    8 San Marino 110.0
    10 Calvary Chapel-SA 108.0
    11 Cibola 104.0
    11 Pueblo County 104.0
    13 Palm Desert 102.0
    14 Esperanza 90.5
    15 La Costa Canyon 85.0
    16 Pine Creek 83.5
    17 Pueblo West 83.0
    18 Mira Mesa 77.0
    19 Eleanor Roosevelt 71.5
    20 Chaparral 60.5
    21 Saint Francis 58.5
    22 Temescal Canyon 58.0
    23 Monache 57.0
    24 Dinuba 54.0
    25 Canyon Springs 48.0
    26 Birmingham 44.0
    27 Bonita 43.0
    28 Imperial 40.0
    29 Oak Hills 37.0
    29 Vista Murrieta 37.0
    31 Bonita Vista 36.0
    31 James Logan 36.0
    31 Los Altos 36.0
    31 Rancho Buena Vista 36.0
    35 Murrieta Valley 35.0
    36 Fallbrook 33.0
    36 Serrano 33.0
    38 Arroyo Grande 32.0
    39 Rowland 30.5
    40 Churchill County 30.0
    40 Citrus Hill 30.0
    40 Ventura 30.0
    43 Castro Valley 29.0
    44 East Nicolaus 27.0
    44 Oceanside 27.0
    46 Steele Canyon 26.0
    47 Martin Luther King 25.5
    48 Valhalla 25.0
    49 Etiwanda 24.0
    50 Arlington 22.0
    51 Valley Center 21.0
    52 Maranatha Christian 20.5
    53 Vista 19.0
    54 Dos Pueblos 18.0
    54 Great Oak 18.0
    56 JW North 17.0
    56 St Joseph 17.0
    58 Damien 12.0
    58 Half Moon Bay 12.0
    58 Lakeside 12.0
    61 San Diego 10.5
    62 Claremont 9.0
    62 El Camino 9.0
    62 La Jolla 9.0
    65 Banning 6.0
    65 Coronado 6.0
    67 Excelsior Charter 0.0
     
  2. Levi

    Levi Well-Known Member

    106
    Guaranteed Places
    • 1st Place - Andre Gonzales of Poway
    • 2nd Place - Beau Mantanona of Palm Desert
    • 3rd Place - Kainoa Medina of Vacaville
    • 4th Place - Ethan Perryman of Temecula Valley
    • 5th Place - Dominic Mendez of Righetti
    • 6th Place - Bobby Cuevas of De La Salle
    • 7th Place - Santino Sanchez of San Marino
    • 8th Place - Dom De`Altonaga of Poway
    1st Place Match
    • Andre Gonzales (Poway) 26-1, Jr. over Beau Mantanona (Palm Desert) 25-3, Fr. (Dec 8-5)
    3rd Place Match
    • Kainoa Medina (Vacaville) 27-2, So. over Ethan Perryman (Temecula Valley) 6-2, So. (Fall 2:00)
    5th Place Match
    • Dominic Mendez (Righetti) 23-5, So. over Bobby Cuevas (De La Salle) 17-7, So. (Dec 8-1)
    7th Place Match
    • Santino Sanchez (San Marino) 18-7, So. over Dom De`Altonaga (Poway) 23-8, Jr. (Dec 5-1)
    113
    Guaranteed Places
    • 1st Place - Brock Bobzien of Poway
    • 2nd Place - Justin Rodriguez of Palm Desert
    • 3rd Place - Devin Avedissian of Temecula Valley
    • 4th Place - Eric Griego of Pueblo County
    • 5th Place - Logan Valledor of Vacaville
    • 6th Place - Sam Gallardo of Shadow Ridge
    • 7th Place - Travis Ewing of Esperanza
    • 8th Place - Coen Quintana of Dinuba
    1st Place Match
    • Brock Bobzien (Poway) 20-1, So. over Justin Rodriguez (Palm Desert) 17-5, So. (Fall 3:01)
    3rd Place Match
    • Devin Avedissian (Temecula Valley) 6-1, So. over Eric Griego (Pueblo County) 24-3, Jr. (Dec 2-1)
    5th Place Match
    • Logan Valledor (Vacaville) 21-5, . over Sam Gallardo (Shadow Ridge) 40-13, So. (Fall 4:57)
    7th Place Match
    • Travis Ewing (Esperanza) 13-10, So. over Coen Quintana (Dinuba) 25-8, Fr. (Fall 2:02)
    120
    Guaranteed Places
    • 1st Place - Johnny Lopez of Poway
    • 2nd Place - Noah Ozuna of Bakersfield
    • 3rd Place - Ryan Luna of Saint Francis
    • 4th Place - Joaquin Arroyo of Calvary Chapel-SA
    • 5th Place - Tyson Escebedo of Righetti
    • 6th Place - Sean Pamintuan of James Logan
    • 7th Place - Boden White of Pueblo County
    • 8th Place - Matthew Jordan of Valhalla
    1st Place Match
    • Johnny Lopez (Poway) 23-2, So. over Noah Ozuna (Bakersfield) 6-3, Jr. (Fall 2:49)
    3rd Place Match
    • Ryan Luna (Saint Francis) 21-7, So. over Joaquin Arroyo (Calvary Chapel-SA) 4-2, So. (Fall 4:07)
    5th Place Match
    • Tyson Escebedo (Righetti) 25-7, So. over Sean Pamintuan (James Logan) 22-9, Sr. (Dec 4-2)
    7th Place Match
    • Boden White (Pueblo County) 17-8, Fr. over Matthew Jordan (Valhalla) 19-7, Sr. (Dec 5-2)
    126
    Guaranteed Places
    • 1st Place - Jason Miranda of Poway
    • 2nd Place - Juan Sierra of Cibola
    • 3rd Place - Eric Alamarinez of Vacaville
    • 4th Place - Erik McCown of Palm Desert
    • 5th Place - Jacob Spears of Bakersfield
    • 6th Place - Trent Smith of Shadow Ridge
    • 7th Place - Phillip Saucedo of Martin Luther King
    • 8th Place - Mark Quindoy of Chaparral
    1st Place Match
    • Jason Miranda (Poway) 22-2, Sr. over Juan Sierra (Cibola) 20-5, Jr. (MD 14-4)
    3rd Place Match
    • Eric Alamarinez (Vacaville) 25-7, So. over Erik McCown (Palm Desert) 23-5, Fr. (Dec 10-4)
    5th Place Match
    • Jacob Spears (Bakersfield) 17-9, Sr. over Trent Smith (Shadow Ridge) 44-12, So. (Dec 11-5)
    7th Place Match
    • Phillip Saucedo (Martin Luther King) 12-4, Jr. over Mark Quindoy (Chaparral) 24-10, So. (Fall 3:52)
    132
    Guaranteed Places
    • 1st Place - Ryan Spangler of Sultana
    • 2nd Place - Noah Tolentino of Poway
    • 3rd Place - MJ Gaitan of Temecula Valley
    • 4th Place - Koa Ruiz of San Marino
    • 5th Place - Sean Yamasaki of Dos Pueblos
    • 6th Place - Gabriel Schumm of Citrus Hill
    • 7th Place - Santi Garcia of Rancho Buena Vista
    • 8th Place - Gabriel Talledo of Shadow Ridge
    1st Place Match
    • Ryan Spangler (Sultana) 19-3, Sr. over Noah Tolentino (Poway) 17-4, So. (Dec 6-3)
    3rd Place Match
    • MJ Gaitan (Temecula Valley) 6-1, So. over Koa Ruiz (San Marino) 11-6, So. (Fall 1:38)
    5th Place Match
    • Sean Yamasaki (Dos Pueblos) 25-2, Sr. over Gabriel Schumm (Citrus Hill) 32-3, . (Dec 6-3)
    7th Place Match
    • Santi Garcia (Rancho Buena Vista) 19-3, Sr. over Gabriel Talledo (Shadow Ridge) 42-8, Jr. (MD 14-5)
    138
    Guaranteed Places
    • 1st Place - Ethan Birch of Vacaville
    • 2nd Place - Mark Takara of Temecula Valley
    • 3rd Place - Devyn Che of San Marino
    • 4th Place - Tharen Burns of Poway
    • 5th Place - Triston Curtis of Shadow Ridge
    • 6th Place - Elijah Holiday of Esperanza
    • 7th Place - Mario De La Torre of Temescal Canyon
    • 8th Place - Jasun Bautista of Righetti
    1st Place Match
    • Ethan Birch (Vacaville) 21-5, So. over Mark Takara (Temecula Valley) 5-1, So. (Dec 4-3)
    3rd Place Match
    • Devyn Che (San Marino) 12-5, . over Tharen Burns (Poway) 5-2, . (Dec 5-0)
    5th Place Match
    • Triston Curtis (Shadow Ridge) 15-4, Sr. over Elijah Holiday (Esperanza) 17-11, Jr. (Fall 0:24)
    7th Place Match
    • Mario De La Torre (Temescal Canyon) 22-7, Jr. over Jasun Bautista (Righetti) 18-8, Jr. (Dec 7-6)
    145
    Guaranteed Places
    • 1st Place - Luka Wick of San Marino
    • 2nd Place - Alex Ramirez of Rowland
    • 3rd Place - Luke Gayer of Calvary Chapel-SA
    • 4th Place - Brandon Bollinger of Sultana
    • 5th Place - Noah Cortez of Dinuba
    • 6th Place - Cade Lucio of Bakersfield
    • 7th Place - Christian Navida of Poway
    • 8th Place - Matt Rodriguz of Righetti
    1st Place Match
    • Luka Wick (San Marino) 24-1, Jr. over Alex Ramirez (Rowland) 27-3, . (Dec 4-2)
    3rd Place Match
    • Luke Gayer (Calvary Chapel-SA) 7-1, So. over Brandon Bollinger (Sultana) 16-5, Sr. (Dec 7-2)
    5th Place Match
    • Noah Cortez (Dinuba) 24-2, So. over Cade Lucio (Bakersfield) 4-3, Jr. (Fall 3:00)
    7th Place Match
    • Christian Navida (Poway) 25-7, Sr. over Matt Rodriguz (Righetti) 14-5, So. (Dec 3-0)
     
  3. Levi

    Levi Well-Known Member

    152
    Guaranteed Places
    • 1st Place - Aaron Gandara of Poway
    • 2nd Place - Jaxon Garoutte of Pueblo County
    • 3rd Place - Mario Franco of De La Salle
    • 4th Place - Aissac Perales of Canyon Springs
    • 5th Place - DJ Weimer of Bakersfield
    • 6th Place - Justin Flores of Temescal Canyon
    • 7th Place - Billy Hudson III of Pine Creek
    • 8th Place - Devon Craig of Chaparral
    1st Place Match
    • Aaron Gandara (Poway) 29-1, Sr. over Jaxon Garoutte (Pueblo County) 25-2, Sr. (Dec 4-2)
    3rd Place Match
    • Mario Franco (De La Salle) 17-6, Jr. over Aissac Perales (Canyon Springs) 8-2, Sr. (Dec 5-3)
    5th Place Match
    • DJ Weimer (Bakersfield) 18-7, Fr. over Justin Flores (Temescal Canyon) 17-7, Sr. (Fall 1:24)
    7th Place Match
    • Billy Hudson III (Pine Creek) 16-4, Sr. over Devon Craig (Chaparral) 7-12, Sr. (Fall 2:42)
    160
    Guaranteed Places
    • 1st Place - Andrew Sparks of Calvary Chapel-SA
    • 2nd Place - JT Stinson of East Nicolaus
    • 3rd Place - Ethan Aguiniga of Sultana
    • 4th Place - Jaden Sanchez of Bakersfield
    • 5th Place - Joey Mora of Esperanza
    • 6th Place - Jacob Vale of Poway
    • 7th Place - Hayden Crosson of Pueblo West
    • 8th Place - Jace Graves of Pine Creek
    1st Place Match
    • Andrew Sparks (Calvary Chapel-SA) 5-0, Sr. over JT Stinson (East Nicolaus) 17-5, Sr. (MD 11-3)
    3rd Place Match
    • Ethan Aguiniga (Sultana) 19-5, Jr. over Jaden Sanchez (Bakersfield) 18-7, Sr. (Fall 0:37)
    5th Place Match
    • Joey Mora (Esperanza) 19-7, Sr. over Jacob Vale (Poway) 20-8, Sr. (For.)
    7th Place Match
    • Hayden Crosson (Pueblo West) 17-5, Jr. over Jace Graves (Pine Creek) 16-6, Jr. (Dec 7-0)
    170
    Guaranteed Places
    • 1st Place - Alex Hernandez of Poway
    • 2nd Place - Jarad Priest of Bakersfield
    • 3rd Place - Draygan Colonese of Pine Creek
    • 4th Place - Noah Rupp of Maranatha Christian
    • 5th Place - RaQueal Wagstaff of Vista Murrieta
    • 6th Place - Jake Merrifield of Temescal Canyon
    • 7th Place - Deshawn Mercadel of Arlington
    • 8th Place - Josh Newsom of Monache
    1st Place Match
    • Alex Hernandez (Poway) 27-1, Sr. over Jarad Priest (Bakersfield) 23-7, Sr. (TB-1 3-2)
    3rd Place Match
    • Draygan Colonese (Pine Creek) 21-1, Jr. over Noah Rupp (Maranatha Christian) 26-5, Sr. (Dec 5-2)
    5th Place Match
    • RaQueal Wagstaff (Vista Murrieta) 17-3, . over Jake Merrifield (Temescal Canyon) 18-7, Jr. (Dec 8-3)
    7th Place Match
    • Deshawn Mercadel (Arlington) 19-7, Sr. over Josh Newsom (Monache) 13-8, Jr. (Fall 3:00)
    182
    Guaranteed Places
    • 1st Place - Joe Curtis of La Costa Canyon
    • 2nd Place - Tommy McCormick of Churchill County
    • 3rd Place - Noah Gallardo of Shadow Ridge
    • 4th Place - Jairo Rivera of Birmingham
    • 5th Place - Adrian Stout of Righetti
    • 6th Place - Braden Pease of Poway
    • 7th Place - Mario Albarran of Rancho Buena Vista
    • 8th Place - Albert Torres of Oak Hills
    1st Place Match
    • Joe Curtis (La Costa Canyon) 6-0, Sr. over Tommy McCormick (Churchill County) 22-6, . (Fall 3:55)
    3rd Place Match
    • Noah Gallardo (Shadow Ridge) 45-5, Sr. over Jairo Rivera (Birmingham) 32-4, Jr. (SV-1 6-4)
    5th Place Match
    • Adrian Stout (Righetti) 19-8, Sr. over Braden Pease (Poway) 19-6, So. (Inj. 0:00)
    7th Place Match
    • Mario Albarran (Rancho Buena Vista) 20-4, Sr. over Albert Torres (Oak Hills) 16-9, Jr. (Dec 10-5)
    195
    Guaranteed Places
    • 1st Place - Guillermo Escobedo of Los Altos
    • 2nd Place - Shane Hansen of Oceanside
    • 3rd Place - Laith Gilmore of Poway
    • 4th Place - Carsten Rawls of Saint Francis
    • 5th Place - Liam Hoffmeyer of Cibola
    • 6th Place - Bryce Garcia of Pueblo County
    • 7th Place - Dillon Derting of Pueblo West
    • 8th Place - Kurtis Modlin of Mira Mesa
    1st Place Match
    • Guillermo Escobedo (Los Altos) 6-0, . over Shane Hansen (Oceanside) 18-3, Sr. (Fall 3:17)
    3rd Place Match
    • Laith Gilmore (Poway) 24-4, Sr. over Carsten Rawls (Saint Francis) 13-4, Jr. (SV-1 4-2)
    5th Place Match
    • Liam Hoffmeyer (Cibola) 17-2, Jr. over Bryce Garcia (Pueblo County) 15-5, So. (Dec 9-7)
    7th Place Match
    • Dillon Derting (Pueblo West) 8-2, Sr. over Kurtis Modlin (Mira Mesa) 4-3, . (Fall 0:40)
    220
    Guaranteed Places
    • 1st Place - Brandon Leon of Eleanor Roosevelt
    • 2nd Place - Justin Darter of Bakersfield
    • 3rd Place - Eric Hayward of Vacaville
    • 4th Place - Charles Geffroy of Poway
    • 5th Place - Hunter Weimer of Monache
    • 6th Place - Bradley Moore of De La Salle
    • 7th Place - Jacob Medrano of St Joseph
    • 8th Place - Owen Firm of Sultana
    1st Place Match
    • Brandon Leon (Eleanor Roosevelt) 23-1, Sr. over Justin Darter (Bakersfield) 25-2, Jr. (TB-1 8-4)
    3rd Place Match
    • Eric Hayward (Vacaville) 20-7, Sr. over Charles Geffroy (Poway) 11-4, Sr. (Fall 2:21)
    5th Place Match
    • Hunter Weimer (Monache) 18-5, Jr. over Bradley Moore (De La Salle) 14-8, Jr. (Dec 6-1)
    7th Place Match
    • Jacob Medrano (St Joseph) 20-4, . over Owen Firm (Sultana) 16-8, Sr. (Dec 6-0)
    285
    Guaranteed Places
    • 1st Place - Josiah Hill of Bakersfield
    • 2nd Place - Chris Island of Vacaville
    • 3rd Place - Ben Roe of De La Salle
    • 4th Place - Karson Martin of Chaparral
    • 5th Place - Javier Martinez of Dinuba
    • 6th Place - Zion Longsine of Bonita
    • 7th Place - Taven Avila of Monache
    • 8th Place - Caspian Grabowski of Half Moon Bay
    1st Place Match
    • Josiah Hill (Bakersfield) 24-1, Sr. over Chris Island (Vacaville) 21-2, Sr. (Dec 3-1)
    3rd Place Match
    • Ben Roe (De La Salle) 13-3, Sr. over Karson Martin (Chaparral) 26-4, Jr. (Fall 2:50)
    5th Place Match
    • Javier Martinez (Dinuba) 24-4, So. over Zion Longsine (Bonita) 25-7, Sr. (Dec 3-1)
    7th Place Match
    • Taven Avila (Monache) 17-7, Sr. over Caspian Grabowski (Half Moon Bay) 15-5, Sr. (Dec 7-1)
     

Share This Page