2018 - 2019 Division IV Rankings

Discussion in 'Rankings' started by badlizard007, Dec 26, 2018.

  1. badlizard007

    badlizard007 New Member

    I will update the rankings as I receive information.

    D4-106

    · 1 - S3 – Davian Guanajuato, (10th) Santa Cruz
    Dec. 8-2 Porter
    · 2 – S3 – Cael Porter, (9th) Mogollon

    · 3 – S1 – Jozabad Ayala, (10th) Arizona Lutheran

    · 4 – S2 – Tony Roybal. (9th) Morenci

    · 5 – S4 – Terrell Kinlicheenie, (9th) Joseph City
    Dec. McCall 11-5
    · 6 – S3 – Jackson McCall, (10th) Round Valley
    Pinned Rochin


    D4 - 113

    · 1 – S3 – Bryant Ogle, (12th) Santa Cruz (106 State 6th)
    Dec. Morales 5-4
    · 2 – S2 - Marcus Morales, (10th) Morenci (106 State 5th)
    Pinned Fuentes
    · 3 – S2 – Gabe Fuentes, (12th) Wilcox (113 State 5th)

    · 4 – S4 - Zachary Ruiz, (10th) Page

    · 5 – S3 – Malaki Porter, (9th) Mogollon

    · 6 – S1 – Collin Veen, (12th) Northwest Christian


    D4-120

    · 1 - S2 - Gilbert Rodriguez, (10th) San Manuel (113 State Champion)

    · 2 - S3 - Emilio Ysaguirre, (9th) Santa Cruz
    TF Dunning 18-2
    · 3 - S2 - Calvin Dunning, (10th) Morenci (113 State 4th)

    · 4 – S2 – Jacob Gonzales, (10th) Miami

    · 5 – S4 – Gage Heap, (10th) St. Johns
    Moved from 126
    · 6 – S3 – Morgan Orona, (9th) Round Valley


    D4-126

    · 1 – S3 – Wyatt Ogle, (9th) Santa Cruz
    Dec. Reidhead 14-0
    · 2 – S3 – Seth Reidhead, (12th) Mogollon (126 State 3rd)

    · 3 - S4 - Tanner Crosby, (11th) St. Johns (120 State 4th)
    Moved from 132
    · 4 – S2 – David Pena, (12th) Miami

    · 5 – S1 – Benjamin Perez, (12th) Camp Verde
    Moved from 132
    · 6 – S2 – Julian Rodriguez, (12th) San Manuel


    D4-132

    · 1 - S1 - Anthony Tinghitella, (12th) Camp Verde (132 State Champion)
    Moved from 138
    · 2 – S2 - Treven Clark, (12th) Thatcher
    Dec. Durbin 3-2
    · 3 – S2 – Seth Durbin, (10th) Globe (120 State 6th)

    · 4 – S3 - Marcus Orona, (11th) Round Valley
    Pinned Sullivan
    · 5 – S3 – Roy Sullivan, (12th) Santa Cruz

    · 6 – S1 – Ethan Bigman, (10th) Arizona Lutheran


    D4-138

    · 1 – S4 - Kaiden Smith, (12th) St. Johns (132 State 2nd)

    · 2 – S2 - Kelby Flowers, (11th) Willcox (126 State 5th)

    · 3 – S1 – Ben Meyer, (12th) Arizona Lutheran
    Dec. Hernandez 7-5
    · 4 – S2 – Angel Hernandez, (9th) Globe
    Pinned Price
    · 5 – S2 – Nicholas Price, (12th) Benson

    · 6 – S4 – Carson Stansfield, (12th) Page


    D4-145

    · 1 – S4 - Cameron Baldwin, (12th) Joseph City (138 State 2nd)

    · 2 – S2 – David Ens, (12th) Benson (145 State 3rd)
    Dec. Tito 6-4
    · 3 – S2 - Ruben (Tito) Casillas, (12th) Morenci (126 State 4th)
    Dec. Porter 8-2
    · 4 – S3 - Timmy Porter, (11th) Mogollon (132 State 4th)

    · 5 – S2 – Andrew Kee, (12th) Willcox

    · 6 – S4 – Matthew Tuni, (12th) Monument Valley


    D4-152

    · 1 – S1 - Jake Borneman, (12th) Arizona Lutheran (145 State 2nd)

    · 2 – S2 - Kyler Curtis, (12th) Benson (152 State 5th)

    · 3 - S3 - Marc Irigoyen, (11th) Round Valley (138 State 6th)

    · 4 – S2 - Ote Allsup, (10th) Willcox

    · 5 – S4 - Kaleb June, (11th) Page
    Dec. Bishop 3-0
    · 6 – S2 – Devon Bishop, (10th) Miami


    D4-160

    · 1 – S1 - Nicholas Steele, (10th) San Pasqual (145 State Champion)

    · 2 – S3 – Hunter Ogle, (10th) Santa Cruz (152 State 2nd)

    · 3 – S1 – Gavin Davis, (11th) Arizona Lutheran (160 State 4th)

    · 4 – S3 – Fernando Luna, (12th) Benjamin Franklin
    Pinned Haws
    · 5 – S2 – Cody Torres, (9th) Morenci
    Pinned Haws
    · 6 – S3 – Adam Haws, (11th) Round Valley


    D4-170

    · 1 – S1 - Brandon Garcia, (12th) Arizona Lutheran (152 State Champion)

    · 2 – S3 – Diego Chavez, (9th) Santa Cruz Valley
    Dec. Densmore 2-1
    · 3 – S4 - Michael Densmore, (12th) Winslow (160 State 2nd)

    · 4 – S3 - Colter Hogle, (12th) Round Valley (160 State 3rd)

    · 5 – S3 – Jad Mazboudi, (11th) Arizona College Prep (170 State 5th)

    · 6 – S2 - Brennon Hughes, (11th) Pima (160 State 5th)


    D4-182

    · 1 – S2 – Brik Skousen, (11th) Thatcher
    Pinned Roybal
    · 2 – S4 – Mark Ballejos, (11th) St. Johns
    Pinned Roybal
    · 3 – S2 – Steven Roybal, (11th) Morenci
    Pinned Jimenez
    · 4 – S3 - Andres Jimenez, (12th) Santa Cruz (160 State Champion)

    · 5 – S3 - Leyton Kauffman, (12th) Fountain Hills (170 State 4th)

    · 6 – S2 – Miguel Vasquez (11th) Willcox


    D4-195

    · 1 – S2 - Caiden Hall, (11th) Willcox (195 State 5th)

    · 2 – S3 – Kellen Gibson, (10th) Arizona College Prep

    · 3 – S1 – Levi Bourland, (12th) Northwest Christian

    · 4 – S3 – Smith Tenney, (12th) American Leadership Academy
    Pinned Wagner
    · 5 – S2 – Beau Wagner, (12th) Morenci

    · 6 – S4 - Kimball Begay, (11th) Page


    D4-220

    · 1 – S2 - Clayson Goodwin, (11th) Benson (195 State Champion)

    · 2 – S4 - Calvert Tsosie, (12th) Pinon (220 State 2nd)

    · 3 – S2 - Gauge Bryce, (12th) Thatcher (220 State 5th)
    Pinned Rodriguez 2nd Match
    · 4 – S3 – Joel Rodriguez, (12th) Hayden
    Dec. Bryce 7-4 1st Match
    · 5 – S2 – Nathan Willey, (12th) Morenci

    · 6 – S1 – Nick Arnold, (12th) The Odyssey Institute


    D4-285

    · 1 – S1 - John Pina, (12th) The Odyssey Institute (285 State 2nd)

    · 2 – S1 - Dominick Sahhar, (12th) Northwest Christian (285 State 4th)

    · 3 – S2 - Quinten Mack, (12th) Thatcher (285 State 5th)
    Dec. Ortega 5-3
    · 4 – S2 – Omar Ortega, (11th) Morenci

    · 5 – S1 – Christian Contreras, (10th) Bisbee

    · 6 – S3 – Cesario Hernandez, (12th) Alchesay
    Dec. McCall (RV) 4-2

    Updated 1/2/2019 10:21 AM
     
    Last edited: Jan 2, 2019
  2. badlizard007

    badlizard007 New Member

    D4-106

    · 1 - S3 – Davian Guanajuato, (10th) Santa Cruz
    Dec. 8-2 Porter
    · 2 – S4 – Terrell Kinlicheenie, (9th) Joseph City
    Dec. McCall 11-5, Dec. M. Porter SV 6-4
    · 3 - S3 – Malaki Porter, (9th) Mogollon
    Pinned Ayala
    · 3 – S1 – Jozabad Ayala, (10th) Arizona Lutheran

    · 4 – S2 – Tony Roybal. (9th) Morenci

    · 5 – S3 – Jackson McCall, (10th) Round Valley
    Pinned Rochin

    D4 - 113

    · 1 – S3 – Bryant Ogle, (12th) Santa Cruz (106 State 6th)
    Dec. Morales 5-4
    · 2 – S2 - Marcus Morales, (10th) Morenci (106 State 5th)
    Pinned Fuentes
    · 3 – S2 – Gabe Fuentes, (12th) Wilcox (113 State 5th)

    · 4 – S4 - Zachary Ruiz, (10th) Page

    · 5 – S3 – Cael Porter, (9th) Mogollon
    Dec. Veen 14-6
    · 6 – S1 – Collin Veen, (12th) Northwest Christian


    D4-120

    · 1 - S2 - Gilbert Rodriguez, (10th) San Manuel (113 State Champion)

    · 2 - S3 - Emilio Ysaguirre, (9th) Santa Cruz
    TF Dunning 18-2
    · 3 - S2 - Calvin Dunning, (10th) Morenci (113 State 4th)

    · 4 – S2 – Jacob Gonzales, (10th) Miami

    · 5 – S4 – Gage Heap, (10th) St. Johns

    · 6 – S3 – Morgan Orona, (9th) Round Valley


    D4-126

    · 1 – S3 – Wyatt Ogle, (9th) Santa Cruz
    Dec. Reidhead 14-0
    · 2 – S1 – Benjamin Perez, (12th) Camp Verde
    Dec. Reidhead 7-2
    · 3 - S3 – Seth Reidhead, (12th) Mogollon (126 State 3rd)

    · 4 – S4 - Tanner Crosby, (11th) St. Johns (120 State 4th)

    · 5 – S2 – S3 - Marcus Orona, (11th) Round Valley
    Dec. Pena 5-2
    · 6 – S2 - David Pena, (12th) Miami


    D4-132

    · 1 - S1 - Anthony Tinghitella, (12th) Camp Verde (132 State Champion)

    · 2 – S2 – Seth Durbin, (10th) Globe (120 State 6th)

    · 3 – S3 – Roy Sullivan, (12th) Santa Cruz

    · 4 – S1 – Tanner Wisely (10th) Northwest Christian

    · 5 – S2 – Nicholas Price, (12th) Benson

    · 6 – S1 – Aden Cain, (10th) Yuma Catholic


    D4-138

    · 1 – S4 - Kaiden Smith, (12th) St. Johns (132 State 2nd)

    · 2 – S2 – David Ens, (12th) Benson (145 State 3rd)

    · 3 – S2 - Kelby Flowers, (11th) Willcox (126 State 5th)

    · 4 – S1 – Ben Meyer, (12th) Arizona Lutheran
    Dec. Hernandez 7-5
    · 5 – S2 – Angel Hernandez, (9th) Globe

    · 6 – S4 – Carson Stansfield, (12th) Page


    D4-145

    · 1 – S4 – Hayden Garcia, (12th) Page (145 State Champion)

    · 2 – S2 - Ruben (Tito) Casillas, (12th) Morenci (126 State 4th)
    Dec. Porter 8-2
    · 3 – S3 - Timmy Porter, (11th) Mogollon (132 State 4th)
    Dec. Baldwin 2-1
    · 4 – S4 - Cameron Baldwin, (12th) Joseph City (138 State 2nd)

    · 5 – S3 - Marc Irigoyen, (11th) Round Valley (138 State 6th)

    · 6 – S2 – Andrew Kee, (12th) Willcox


    D4-152

    · 1 – S1 - Jake Borneman, (12th) Arizona Lutheran (145 State 2nd)

    · 2 – S3 – Hunter Ogle, (10th) Santa Cruz (152 State 2nd)

    · 3 - S2 - Kyler Curtis, (12th) Benson (152 State 5th)

    · 4 – S2 - Ote Allsup, (10th) Willcox

    · 5 – S4 – Austin Oppen, (12th) St. Johns
    Pinned June
    · 6 – S4 - Kaleb June, (11th) Page
    Dec. Bishop 3-0

    D4-160

    · 1 – S1 - Nicholas Steele, (10th) San Pasqual (145 State Champion)

    · 2 – S3 - Colter Hogle, (12th) Round Valley (160 State 3rd)

    · 3 – S4 – Eligh Ashcroft, (12th) Joseph City
    Pinned Davis Last Match
    · 4 – S1 – Gavin Davis, (11th) Arizona Lutheran (160 State 4th)

    · 5 – S3 – Diego Chavez, (9th) Santa Cruz Valley

    · 6 – S3 – Fernando Luna, (12th) Benjamin Franklin


    D4-170

    · 1 – S1 - Brandon Garcia, (12th) Arizona Lutheran (152 State Champion)

    · 2 – S4 - Michael Densmore, (12th) Winslow (160 State 2nd)

    · 3 – S3 – Jad Mazboudi, (11th) Arizona College Prep (170 State 5th)

    · 4 – S2 – Mason Underwood, (10th) Thatcher
    Dec. Hughes 2-1 Last Match
    · 5 – S2 - Brennon Hughes, (11th) Pima (160 State 5th)

    · 6 – S4 – Chase Jarvis, (12th) St. Johns


    D4-182

    · 1 – S2 – Brik Skousen, (11th) Thatcher
    Pinned Roybal
    · 2 – S4 – Mark Ballejos, (11th) St. Johns
    Pinned Roybal
    · 3 – S2 – Steven Roybal, (11th) Morenci
    Pinned Jimenez
    · 4 – S3 - Andres Jimenez, (12th) Santa Cruz (160 State Champion)

    · 5 – S3 - Leyton Kauffman, (12th) Fountain Hills (170 State 4th)

    · 6 – S2 – Miguel Vasquez (11th) Willcox


    D4-195

    · 1 – S2 - Caiden Hall, (11th) Willcox (195 State 5th)

    · 2 – S3 – Smith Tenney, (12th) American Leadership Academy
    Pinned Wagner, Dec. Gibson 8-1
    · 3 – S3 – Kellen Gibson, (10th) Arizona College Prep

    · 4 – S1 – Jose Diaz, (12th) Parker
    Dec. Hernandez 4-2, Dec. Bourland 10-3
    · 5 – Raymond Hernandez, (12th) River Valley
    Pinned Bourland
    · 6 – S1 – Levi Bourland, (12th) Northwest Christian


    D4-220

    · 1 – S2 - Clayson Goodwin, (11th) Benson (195 State Champion)

    · 2 – S1 – Derek Henderson, (12th) Northwest Christian
    Dec. Tsosie 3-2
    · 3 – S4 - Calvert Tsosie, (12th) Pinon (220 State 2nd)

    · 4 – S2 - Gauge Bryce, (12th) Thatcher (220 State 5th)
    Pinned Rodriguez Last Match
    · 5 – S3 – Joel Rodriguez, (12th) Hayden

    · 6 – S2 – Nathan Willey, (12th) Morenci


    D4-285

    · 1 – S1 - John Pina, (12th) The Odyssey Institute (285 State 2nd)

    · 2 – S1 - Dominick Sahhar, (12th) Northwest Christian (285 State 4th)

    · 3 – S2 - Quinten Mack, (12th) Thatcher (285 State 5th)
    Dec. Ortega 5-3
    · 4 – S2 – Omar Ortega, (11th) Morenci

    · 5 – S1 – Christian Contreras, (10th) Bisbee

    · 6 – S3 – Cesario Hernandez, (12th) Alchesay
    Dec. McCall (RV) 4-2

    Updated 1/10/2019 7:17 pm
     
    Last edited: Jan 10, 2019
    Levi likes this.
  3. Mopar

    Mopar New Member

    At Joseph City Porter beat Baldwin @145
     
  4. Tommy James

    Tommy James New Member

    195 Smith Tenney beat Gibson 8-1 and has 3 losses in the season. One of them was in the finals with D2 #1 Stone Aguirre 4-2. Should be #2.
     
  5. badlizard007

    badlizard007 New Member

    Thank you for the update.
     
  6. Anonymous2214

    Anonymous2214 New Member

    At 195, Wagner and Tenney have never wrestled each other.
     
  7. Jose Macias

    Jose Macias New Member

    138 Jose Enrique Macias Yuma Catholic 9th. He dropped to 138. Wickenburg Champion and OW. Brad Pack invite 4th. Apache Junction prospector Champ. Has not lost to anyone from his division.
     
  8. badlizard007

    badlizard007 New Member

    D4-106

    · 1 - S3 – Davian Guanajuato, (10th) Santa Cruz
    Dec. Porter 8-2, Dec. Martinez 7-4
    · 2 – S4 – Terrell Kinlicheenie, (9th) Joseph City
    Dec. M. Porter SV 6-4, Dec. Martinez 6-2
    · 3 – S3 – Malaki Porter, (9th) Mogollon
    Pinned Ayala
    · 4 – S1 – Jozabad Ayala, (10th) Arizona Lutheran
    Dec. Martinez 9-4
    · 5 – S2 – John Martinez, (9th) Globe
    Pinned Roybal
    · 6 – S2 – Tony Roybal. (9th) Morenci


    D4 - 113

    · 1 – S3 – Bryant Ogle, (12th) Santa Cruz (106 State 6th)
    Dec. Morales 5-4
    · 2 – S2 - Marcus Morales, (10th) Morenci (106 State 5th)
    Pinned Fuentes
    · 3 – S2 – Gabe Fuentes, (12th) Wilcox (113 State 5th)

    · 4 – S4 - Zachary Ruiz, (10th) Page

    · 5 – S3 – Cael Porter, (9th) Mogollon
    Dec. Veen 14-6
    · 6 – S1 – Collin Veen, (12th) Northwest Christian


    D4-120

    · 1 - S3 - Emilio Ysaguirre, (9th) Santa Cruz
    TF Dunning 18-2. Dec. Rodriguez 9-5
    · 2 - S2 - Gilbert Rodriguez, (10th) San Manuel (113 State Champion)
    Dec. Dunning 15-3, MD Gonzales 11-2
    · 3 - S2 - Calvin Dunning, (10th) Morenci (113 State 4th)

    · 4 – S3 – Morgan Orona, (9th) Round Valley
    Dec. Gonzales 13-7
    · 5 – S2 – Jacob Gonzales, (10th) Miami

    · 6 – S4 – Gage Heap, (10th) St. Johns


    D4-126

    · 1 – S3 – Wyatt Ogle, (9th) Santa Cruz
    Dec. Reidhead 14-0
    · 2 – S1 – Benjamin Perez, (12th) Camp Verde
    Dec. Reidhead 7-2
    · 3 - S3 – Seth Reidhead, (12th) Mogollon (126 State 3rd)

    · 4 – S4 - Tanner Crosby, (11th) St. Johns (120 State 4th)

    · 5 – S3 - Marcus Orona, (11th) Round Valley
    Dec. Pena 5-2
    · 6 – S2 - David Pena, (12th) Miami


    D4-132

    · 1 - S1 - Anthony Tinghitella, (12th) Camp Verde (132 State Champion)
    Dec. Wisely 5-1
    · 2 – S2 – Seth Durbin, (10th) Globe (120 State 6th)

    · 3 – S3 – Roy Sullivan, (12th) Santa Cruz

    · 4 – S1 – Tanner Wisely (10th) Northwest Christian
    Dec. Cain 3-2
    · 5 – S2 – Nicholas Price, (12th) Benson

    · 6 – S1 – Aden Cain, (10th) Yuma Catholic


    D4-138

    · 1 – S4 - Kaiden Smith, (12th) St. Johns (132 State 2nd)

    · 2 – S2 – David Ens, (12th) Benson (145 State 3rd)
    Dec. Casillas 6-4
    · 3 – S2 - Ruben (Tito) Casillas, (12th) Morenci (126 State 4th)

    · 4 – S2 - Kelby Flowers, (11th) Willcox (126 State 5th)
    MD Meyers 13-0
    · 5 – S1 – Ben Meyer, (12th) Arizona Lutheran

    · 6 – S1 – Jose Macias, (9th) Yuma Catholic


    D4-145

    · 1 – S4 – Hayden Garcia, (12th) Page (145 State Champion)

    · 2 – S3 - Timmy Porter, (11th) Mogollon (132 State 4th)
    Dec. Baldwin 2-1
    · 3 – S4 - Cameron Baldwin, (12th) Joseph City (138 State 2nd)

    · 4 – S3 - Marc Irigoyen, (11th) Round Valley (138 State 6th)

    · 5 – S2 – Andrew Kee, (12th) Willcox

    · 6 – S2 – Mark Roybal, (12th) Morenci


    D4-152

    · 1 – S1 - Jake Borneman, (12th) Arizona Lutheran (145 State 2nd)
    Dec. Allsup 6-2
    · 2 – S3 – Hunter Ogle, (10th) Santa Cruz (152 State 2nd)

    · 3 - S2 - Kyler Curtis, (12th) Benson (152 State 5th)

    · 4 – S2 - Ote Allsup, (10th) Willcox

    · 5 – S4 – Austin Oppen, (12th) St. Johns
    Pinned June
    · 6 – S4 - Kaleb June, (11th) Page
    Dec. Bishop 3-0

    D4-160

    · 1 – S1 - Nicholas Steele, (10th) San Pasqual (145 State Champion)

    · 2 – S3 - Colter Hogle, (12th) Round Valley (160 State 3rd)

    · 3 – S4 – Eligh Ashcroft, (12th) Joseph City
    Pinned Davis Last Match
    · 4 – S3 – Diego Chavez, (9th) Santa Cruz Valley
    Pinned Luna
    · 6 – S1 – Gavin Davis, (11th) Arizona Lutheran (160 State 4th)
    Pinned Luna Last
    · 5 – S3 – Fernando Luna, (12th) Benjamin Franklin


    D4-170

    · 1 – S1 - Brandon Garcia, (12th) Arizona Lutheran (152 State Champion)
    Dec. Hughes 10-6, Pinned Underwood
    · 2 – S4 - Michael Densmore, (12th) Winslow (160 State 2nd)
    MD Jarvis 13-2
    · 3 – S3 – Jad Mazboudi, (11th) Arizona College Prep (170 State 5th)

    · 4 – S2 - Brennon Hughes, (11th) Pima (160 State 5th)
    Dec. Underwood 13-12 Last
    · 5 – S2 – Mason Underwood, (10th) Thatcher

    · 6 – S4 – Chase Jarvis, (12th) St. Johns

    D4-182

    · 1 – S2 – Brik Skousen, (11th) Thatcher
    Pinned Roybal
    · 2 – S4 – Mark Ballejos, (11th) St. Johns
    Pinned Roybal
    · 3 – S2 – Steven Roybal, (11th) Morenci
    Pinned Jimenez, Pinned Vaequez
    · 4 – S3 - Leyton Kauffman, (12th) Fountain Hills (170 State 4th)
    Dec. Jimenez 6-4
    · 5 – S3 - Andres Jimenez, (12th) Santa Cruz (160 State Champion)

    · 6 – S2 – Miguel Vasquez (11th) Willcox


    D4-195

    · 1 – S2 - Caiden Hall, (11th) Willcox (195 State 5th)

    · 2 – S3 – Smith Tenney, (12th) American Leadership Academy
    Dec. Gibson 8-1
    · 3 – S3 – Kellen Gibson, (10th) Arizona College Prep

    · 4 – S1 – Jose Diaz, (12th) Parker
    Dec. Hernandez 4-2, Dec. Bourland 10-3
    · 5 – S1 - Raymond Hernandez, (12th) River Valley
    Pinned Bourland
    · 6 – S1 – Levi Bourland, (12th) Northwest Christian


    D4-220

    · 1 – S2 - Clayson Goodwin, (11th) Benson (195 State Champion)
    Dec. Bryce 6-0, Pinned Rodriguez, Dec. Willey 2-1
    · 2 – S1 – Derek Henderson, (12th) Northwest Christian
    Dec. Tsosie 3-2
    · 3 – S4 - Calvert Tsosie, (12th) Pinon (220 State 2nd)

    · 4 – S2 - Gauge Bryce, (12th) Thatcher (220 State 5th)
    Pinned Rodriguez Last Match, Pinned Willey
    · 5 – S2 – Nathan Willey, (12th) Morenci
    Pinned Rodriguez
    · 6 – S3 – Joel Rodriguez, (12th) Hayden


    D4-285

    · 1 – S1 - John Pina, (12th) The Odyssey Institute (285 State 2nd)

    · 2 – S1 - Dominick Sahhar, (12th) Northwest Christian (285 State 4th)

    · 3 – S2 - Quinten Mack, (12th) Thatcher (285 State 5th)
    Dec. Ortega 5-3
    · 4 – S2 – Omar Ortega, (11th) Morenci

    · 5 – S2 – Christian Contreras, (10th) Bisbee

    · 6 – S3 – Cesario Hernandez, (12th) Alchesay
    Dec. McCall (RV) 4-2


    Updated 1/17/2019 9:21 AM
     
    Last edited: Jan 17, 2019 at 10:29 AM
  9. Dad3wrestlers

    Dad3wrestlers hard work, pays off

    In the championship match at 160 (Apache Junction) Davis pinned Luna, i look forward to watching them wrestle again.
     
  10. BB36

    BB36 New Member

    I don't see Treven Clark from Thatcher in the latest rankings. He now wrestles at 126 but his only loss on the year is to Anthony Tinghitella, (12th) Camp Verde at the McClintock tournament In the Championship Match.
    He is a senior this year. Just some information.
     
  11. badlizard007

    badlizard007 New Member

    He is on the radar and will be ranked once he gets a head to head win against a ranked opponent. Thank you for the input and keep them coming.
     
    Last edited: Jan 17, 2019 at 10:37 AM
  12. badlizard007

    badlizard007 New Member

    Change has been noted. Thank you.
     
  13. Anonymous2214

    Anonymous2214 New Member

    Ogle lost to Morales in the Coolidge finals 12-3
     
  14. badlizard007

    badlizard007 New Member

  15. Levi

    Levi Member

    160 Hogle MD Ashcroft 15-3 at Doc Wright
     
  16. PagecoachS

    PagecoachS New Member

    Kimball Begay from Page beat Northwest Christian this weekend at the Sand Devil Classic 12-0.
    Begay had 0 points scored on him the whole tournament.
     
  17. badlizard007

    badlizard007 New Member

    Ranking 1/21/2019

    D4-106


    · 1 – S2 - Marcus Morales, (10th) Morenci (106 State 5th)
    Dec. Porter 9-5, Dec Kinlicheenie 8-1
    · 2 - S3 – Davian Guanajuato, (10th) Santa Cruz
    Dec. Porter 8-2, MD Martinez 12-2
    · 3 – S4 – Terrell Kinlicheenie, (9th) Joseph City
    Dec. M. Porter SV 6-4, Dec. Martinez 6-2
    · 4 – S3 – Malaki Porter, (9th) Mogollon
    Pinned Ayala, Pinned McCall
    · 5 – S1 – Jozabad Ayala, (10th) Arizona Lutheran
    Dec. Martinez 9-4
    · 6 – S2 – John Martinez, (9th) Globe


    D4 - 113

    · 1 - S2 - Calvin Dunning, (10th) Morenci (113 State 4th)
    Dec. Gonzales 9-3
    · 2 – S3 – Bryant Ogle, (12th) Santa Cruz (106 State 6th)
    Dec. Morales 5-4
    · 3 – S2 – Gabe Fuentes, (12th) Wilcox (113 State 5th)

    · 4 – S4 - Zachary Ruiz, (10th) Page
    Pinned Veen
    · 5 - S2 – Jacob Gonzales, (10th) Miami

    · 6 – S3 – Cael Porter, (9th) Mogollon
    Dec. Veen 14-6


    D4-120

    · 1 - S3 - Emilio Ysaguirre, (9th) Santa Cruz
    Dec. Rodriguez 9-5, Pinned Lugo
    · 2 - S2 - Gilbert Rodriguez, (10th) San Manuel (113 State Champion)

    · 3 – S2 - David Pena, (12th) Miami
    Dec. Heap 7-6
    · 4 – S3 – Morgan Orona, (9th) Round Valley
    Pinned Lugo
    · 5 – S4 – Gage Heap, (10th) St. Johns
    Dec. Lugo 3-0
    · 6 – S4 – Max Lugo, (11th) Winslow


    D4-126

    · 1 – S3 – Wyatt Ogle, (9th) Santa Cruz
    Dec. Reidhead 14-0
    · 2 – S1 – Benjamin Perez, (12th) Camp Verde
    Dec. Reidhead 7-2
    · 3 - S3 – Seth Reidhead, (12th) Mogollon (126 State 3rd)

    · 4 – S4 - Tanner Crosby, (11th) St. Johns (120 State 4th)

    · 5 – S3 - Marcus Orona, (11th) Round Valley

    · 6 – S2 – Treven Clark, (12th) Thatcher


    D4-132

    · 1 - S1 - Anthony Tinghitella, (12th) Camp Verde (132 State Champion)
    Dec. Wisely 5-1
    · 2 – S2 – Seth Durbin, (10th) Globe (120 State 6th)
    Pinned Sullivan
    · 3 – S3 – Roy Sullivan, (12th) Santa Cruz

    · 4 – S1 – Tanner Wisely (10th) Northwest Christian
    Dec. Cain 3-2
    · 5 – S2 – Nicholas Price, (12th) Benson

    · 6 – S1 – Aden Cain, (10th) Yuma Catholic


    D4-138

    · 1 – S4 - Kaiden Smith, (12th) St. Johns (132 State 2nd)
    TF Casillas
    · 2 – S2 – David Ens, (12th) Benson (145 State 3rd)
    Dec. Casillas 6-4
    · 3 – S2 - Ruben (Tito) Casillas, (12th) Morenci (126 State 4th)

    · 4 – S2 - Kelby Flowers, (11th) Willcox (126 State 5th)
    MD Meyers 13-0
    · 5 – S1 – Ben Meyer, (12th) Arizona Lutheran

    · 6 – S1 – Jose Macias, (9th) Yuma Catholic


    D4-145

    · 1 – S4 – Hayden Garcia, (12th) Page (145 State Champion)

    · 2 – S3 - Timmy Porter, (11th) Mogollon (132 State 4th)
    Dec. Baldwin 2-1
    · 3 – S4 - Cameron Baldwin, (12th) Joseph City (138 State 2nd)

    · 4 – S3 - Marc Irigoyen, (11th) Round Valley (138 State 6th)

    · 5 – S2 – Mark Roybal, (12th) Morenci

    · 6 – S4 – Trevor Harris, (11th) St. Johns


    D4-152

    · 1 – S1 - Nicholas Steele, (10th) San Pasqual (145 State Champion)
    Pinned Oppen, Pinned Torres
    · 2 – S1 - Jake Borneman, (12th) Arizona Lutheran (145 State 2nd)
    Dec. Allsup 6-2
    · 3 – S3 – Hunter Ogle, (10th) Santa Cruz (152 State 2nd)

    · 4 - S2 - Kyler Curtis, (12th) Benson (152 State 5th)

    · 5 – S2 - Ote Allsup, (10th) Willcox

    · 6 – S4 – Austin Oppen, (12th) St. Johns
    Pinned June, Pinned Torres

    D4-160

    · 1 – S3 – Diego Chavez, (9th) Santa Cruz Valley
    Pinned Luna, Dec. Hogle 10-3
    · 2 – S3 - Colter Hogle, (12th) Round Valley (160 State 3rd)
    MD Ashcroft 15-3
    · 3 – S4 – Eligh Ashcroft, (12th) Joseph City
    Pinned Davis Last Match
    · 4 – S1 – Gavin Davis, (11th) Arizona Lutheran (160 State 4th)
    Pinned Luna Last Match
    · 5 – S3 – Fernando Luna, (12th) Benjamin Franklin

    · 6 – S1 – Robert Solorio, (11th) Parker


    D4-170

    · 1 – S1 - Brandon Garcia, (12th) Arizona Lutheran (152 State Champion)
    Dec. Hughes 10-6, Pinned Underwood
    · 2 – S4 - Michael Densmore, (12th) Winslow (160 State 2nd)
    MD Jarvis 13-2
    · 3 – S3 – Jad Mazboudi, (11th) Arizona College Prep (170 State 5th)

    · 4 – S2 - Brennon Hughes, (11th) Pima (160 State 5th)
    Dec. Underwood 13-12 Last
    · 5 – S2 – Mason Underwood, (10th) Thatcher

    · 6 – S4 – Chase Jarvis, (12th) St. Johns


    D4-182

    · 1 – S2 – Brik Skousen, (11th) Thatcher
    Pinned Roybal
    · 2 – S4 – Mark Ballejos, (11th) St. Johns
    Pinned Roybal
    · 3 – S2 – Steven Roybal, (11th) Morenci
    Pinned Jimenez, Pinned Vaequez
    · 4 – S3 - Leyton Kauffman, (12th) Fountain Hills (170 State 4th)
    Dec. Jimenez 5-2
    · 5 – S3 - Andres Jimenez, (12th) Santa Cruz (160 State Champion)

    · 6 – S2 – Miguel Vasquez (11th) Willcox


    D4-195

    · 1 – S2 - Caiden Hall, (11th) Willcox (195 State 5th)

    · 2 – S3 – Smith Tenney, (12th) American Leadership Academy
    Dec. Gibson 8-1
    · 3 – S3 – Kellen Gibson, (10th) Arizona College Prep

    · 4 – S1 – Jose Diaz, (12th) Parker
    Dec. Hernandez 4-2, Dec. Bourland 10-3
    · 5 – Raymond Hernandez, (12th) River Valley
    Pinned Bourland
    · 3 – S4 – Kimball Begay, (11th) Page
    Dec. Bourland 13-0

    D4-220

    · 1 – S2 - Clayson Goodwin, (11th) Benson (195 State Champion)
    Dec. Bryce 6-0, Pinned Rodriguez, Dec. Willey 2-1
    · 2 – S1 – Derek Henderson, (12th) Northwest Christian
    SV-1 Tsosie 3-1
    · 3 – S4 - Calvert Tsosie, (12th) Pinon (220 State 2nd)

    · 4 – S2 - Gauge Bryce, (12th) Thatcher (220 State 5th)
    Pinned Rodriguez Last Match, Pinned Willey
    · 5 – S2 – Nathan Willey, (12th) Morenci
    Pinned Rodriguez
    · 6 – S3 – Joel Rodriguez, (12th) Hayden


    D4-285

    · 1 – S1 - John Pina, (12th) The Odyssey Institute (285 State 2nd)

    · 2 – S1 - Dominick Sahhar, (12th) Northwest Christian (285 State 4th)

    · 3 – S2 - Quinten Mack, (12th) Thatcher (285 State 5th)
    Dec. Ortega 5-3
    · 4 – S2 – Omar Ortega, (11th) Morenci

    · 5 – S1 – Christian Contreras, (10th) Bisbee

    · 6 – S3 – Cesario Hernandez, (12th) Alchesay
    Dec. McCall (RV) 4-2

    Updated 1/21/2019 3:01 PM
     
    Last edited: Jan 21, 2019 at 4:08 PM
  18. badlizard007

    badlizard007 New Member

    Can you post the Sand Devil Classic results?
    Thank you for your input and keep the updates coming.
     

Share This Page