2018 AZJHSWC - Tucson State Results

Discussion in 'Results' started by SPRAWL, Jan 28, 2018.

  1. SPRAWL

    SPRAWL Member

    73
    Guaranteed Places
    • 1st Place - Brody Townsend of Camp Verde
    • 2nd Place - Breck Williams of Show Low
    • 3rd Place - Daniel Guerrero of Anza Trail
    • 4th Place - Ryen Martin of Kaibeto BS
    • 5th Place - Damian Moreno of Somerton
    • 6th Place - CJ Winters of St. Johns
    1st Place Match
    • Brody Townsend (Camp Verde) 31-3, 7th. over Breck Williams (Show Low) 29-3, 6th. (Dec 10-7)
    3rd Place Match
    • Daniel Guerrero (Anza Trail) 16-2, 6th. over Ryen Martin (Kaibeto BS) 28-3, 7th. (TF-1.5 3:44 (16-0))
    5th Place Match
    • Damian Moreno (Somerton) 31-11, 7th. over CJ Winters (St. Johns) 16-3, 7th. (MD 8-0)
    78
    Guaranteed Places
    • 1st Place - James Armstrong of Sierra
    • 2nd Place - Christian Davis of Eloy
    • 3rd Place - Jared Beas of Somerton
    • 4th Place - Noah Torres of Morenci
    • 5th Place - Mitchell Jones of South Valley
    • 6th Place - Jace Fullmer of Highland
    1st Place Match
    • James Armstrong (Sierra) 33-2, 7th. over Christian Davis (Eloy) 19-6, 6th. (SV-1 8-6)
    3rd Place Match
    • Jared Beas (Somerton) 29-10, 8th. over Noah Torres (Morenci) 32-5, 6th. (Dec 7-3)
    5th Place Match
    • Mitchell Jones (South Valley) 12-3, 7th. over Jace Fullmer (Highland) 11-5, 8th. (MD 14-2)
    83
    Guaranteed Places
    • 1st Place - John Provencio of Morenci
    • 2nd Place - Daniel Guanajuato of Eloy
    • 3rd Place - Adyn Bostick of Sierra
    • 4th Place - Ty Trickle of Basis Phoenix
    • 5th Place - Rodriguez Joseph of Kayenta
    • 6th Place - Troy Garrick of Cross
    1st Place Match
    • John Provencio (Morenci) 28-0, 6th. over Daniel Guanajuato (Eloy) 25-3, 8th. (Dec 9-3)
    3rd Place Match
    • Adyn Bostick (Sierra) 5-1, 6th. over Ty Trickle (Basis Phoenix) 14-3, 7th. (Dec 12-7)
    5th Place Match
    • Rodriguez Joseph (Kayenta) 5-2, 6th. over Troy Garrick (Cross) 9-3, 7th. (TF-1.5 3:42 (15-0))
    88
    Guaranteed Places
    • 1st Place - Zander Phaturos of Holbrook
    • 2nd Place - Derek Guanajuato of Eloy
    • 3rd Place - J.J. Diaz of Flowing Wells
    • 4th Place - Adrien Wess of Altadena
    • 5th Place - Jarom Hughes of Mount Elden
    • 6th Place - Tony Roybal of Morenci
    1st Place Match
    • Zander Phaturos (Holbrook) 21-2, 8th. over Derek Guanajuato (Eloy) 24-2, 7th. (Dec 6-0)
    3rd Place Match
    • J.J. Diaz (Flowing Wells) 11-1, 7th. over Adrien Wess (Altadena) 16-2, 7th. (Fall 2:51)
    5th Place Match
    • Jarom Hughes (Mount Elden) 26-8, 8th. over Tony Roybal (Morenci) 30-5, 8th. (Dec 7-4)
    93
    Guaranteed Places
    • 1st Place - Kai Miller of Cottonwood
    • 2nd Place - Demarko Gomez of Woodard
    • 3rd Place - Charles Croci of Mountain Vista
    • 4th Place - John Martinez of High Desert
    • 5th Place - Juan Flores of Eloy
    • 6th Place - Kash Macumber of Willcox
    1st Place Match
    • Kai Miller (Cottonwood) 43-4, . over Demarko Gomez (Woodard) 25-3, 8th. (Dec 8-5)
    3rd Place Match
    • Charles Croci (Mountain Vista) 32-5, 7th. over John Martinez (High Desert) 28-6, 8th. (Dec 5-2)
    5th Place Match
    • Juan Flores (Eloy) 21-7, 8th. over Kash Macumber (Willcox) 22-5, 6th. (Fall 3:25)
    98
    Guaranteed Places
    • 1st Place - Sergio Ramos of Casteel
    • 2nd Place - Wyatt Ogle of Eloy
    • 3rd Place - Christian Lopez of Anza Trail
    • 4th Place - Cristian Rivera of Desert Sky - Tucson
    • 5th Place - Jose Menjivar of Somerton
    • 6th Place - Mike Woods of Mount Elden
    1st Place Match
    • Sergio Ramos (Casteel) 80-16, 8th. over Wyatt Ogle (Eloy) 26-3, 8th. (TB-1 7-5)
    3rd Place Match
    • Christian Lopez (Anza Trail) 16-3, 7th. over Cristian Rivera (Desert Sky - Tucson) 16-4, 7th. (Dec 4-1)
    5th Place Match
    • Jose Menjivar (Somerton) 24-8, 8th. over Mike Woods (Mount Elden) 30-6, 8th. (For.)
    104
    Guaranteed Places
    • 1st Place - Emilio Ysaguirre of Eloy
    • 2nd Place - Julian Ayala of Somerton
    • 3rd Place - Andy Wilhelm of Show Low
    • 4th Place - Mason Palmer of Pima
    • 5th Place - Alex Terrian of South Valley
    • 6th Place - Mike Avelar of Anza Trail
    1st Place Match
    • Emilio Ysaguirre (Eloy) 27-0, 8th. over Julian Ayala (Somerton) 37-6, 8th. (MD 12-0)
    3rd Place Match
    • Andy Wilhelm (Show Low) 26-6, 8th. over Mason Palmer (Pima) 34-5, 8th. (MD 12-1)
    5th Place Match
    • Alex Terrian (South Valley) 13-2, 8th. over Mike Avelar (Anza Trail) 13-4, 7th. (Fall 2:16)
    111
    Guaranteed Places
    • 1st Place - Jaime Rivera of Desert Sky - Tucson
    • 2nd Place - David Sweetman of South Valley
    • 3rd Place - Chase Beyer of Centennial
    • 4th Place - Brennan Callison of Casteel
    • 5th Place - Shawn Hudman of Morenci
    • 6th Place - Jaxton Mortensen of Heritage
    1st Place Match
    • Jaime Rivera (Desert Sky - Tucson) 24-1, 8th. over David Sweetman (South Valley) 10-1, 7th. (Dec 17-11)
    3rd Place Match
    • Chase Beyer (Centennial) 16-1, 8th. over Brennan Callison (Casteel) 29-8, 8th. (Dec 6-4)
    5th Place Match
    • Shawn Hudman (Morenci) 31-6, 8th. over Jaxton Mortensen (Heritage) 40-10, 8th. (For.)
    118
    Guaranteed Places
    • 1st Place - Isaac McKean of Cottonwood
    • 2nd Place - Joseph Misitano of South Valley
    • 3rd Place - James Thomas of St. Johns
    • 4th Place - Davey Morales of Newell Barney
    • 5th Place - Justin Cypert of Somerton
    • 6th Place - Austin Scott of Wilson
    1st Place Match
    • Isaac McKean (Cottonwood) 42-0, . over Joseph Misitano (South Valley) 12-1, 8th. (MD 11-0)
    3rd Place Match
    • James Thomas (St. Johns) 25-4, . over Davey Morales (Newell Barney) 20-2, 7th. (Dec 10-5)
    5th Place Match
    • Justin Cypert (Somerton) 27-12, 8th. over Austin Scott (Wilson) 10-3, 8th. (Dec 2-0)
    125
    Guaranteed Places
    • 1st Place - Alexander Barron of Somerton
    • 2nd Place - Tyler Sauter of Mountain Sky
    • 3rd Place - Ritchie McCormack of Rincon Vista
    • 4th Place - David Chase of Corona Foothills
    • 5th Place - Samsel Yellowhair of Tuba City
    • 6th Place - Matthew Davis of Heritage
    1st Place Match
    • Alexander Barron (Somerton) 39-1, 8th. over Tyler Sauter (Mountain Sky) 41-2, 8th. (Fall 2:14)
    3rd Place Match
    • Ritchie McCormack (Rincon Vista) 20-3, 8th. over David Chase (Corona Foothills) 13-4, 8th. (Dec 6-3)
    5th Place Match
    • Samsel Yellowhair (Tuba City) 37-4, 8th. over Matthew Davis (Heritage) 31-13, 8th. (Fall 0:41)
    133
    Guaranteed Places
    • 1st Place - Kaleb Cordova of Safford
    • 2nd Place - Arturo Anaya of Somerton
    • 3rd Place - Jesse Powers of Payson
    • 4th Place - Nate Tennant of Tortolita
    • 5th Place - Steve Calvin of Eloy
    • 6th Place - Angel Hernandez of High Desert
    1st Place Match
    • Kaleb Cordova (Safford) 35-0, 6th. over Arturo Anaya (Somerton) 33-7, 7th. (Fall 4:26)
    3rd Place Match
    • Jesse Powers (Payson) 19-1, 8th. over Nate Tennant (Tortolita) 6-2, 8th. (Fall 3:58)
    5th Place Match
    • Steve Calvin (Eloy) 23-5, 8th. over Angel Hernandez (High Desert) 21-9, 8th. (Fall 4:37)
    142
    Guaranteed Places
    • 1st Place - Enrique Macias of Woodard
    • 2nd Place - Andrew Valle of South Valley
    • 3rd Place - Cody Torres of Morenci
    • 4th Place - Alejandro Torres of Casteel
    • 5th Place - Carson Allen of Highland
    • 6th Place - Karson Zimmerman of Safford
    1st Place Match
    • Enrique Macias (Woodard) 47-0, 8th. over Andrew Valle (South Valley) 11-1, 8th. (Dec 1-0)
    3rd Place Match
    • Cody Torres (Morenci) 31-2, 8th. over Alejandro Torres (Casteel) 24-10, 8th. (Fall 4:29)
    5th Place Match
    • Carson Allen (Highland) 28-5, 8th. over Karson Zimmerman (Safford) 26-11, 8th. (Dec 3-1)
    154
    Guaranteed Places
    • 1st Place - Fernando Villaescusa of Rio Rico
    • 2nd Place - Rene Fragoso of Sierra
    • 3rd Place - AJ Murphy of Casteel
    • 4th Place - Travis Christianson of Payson
    • 5th Place - Thayer Nez of Tuba City
    • 6th Place - Micheal Kelley of Humboldt
    1st Place Match
    • Fernando Villaescusa (Rio Rico) 21-0, 8th. over Rene Fragoso (Sierra) 4-1, 8th. (Dec 7-6)
    3rd Place Match
    • AJ Murphy (Casteel) 31-4, 8th. over Travis Christianson (Payson) 16-2, 8th. (Fall 2:18)
    5th Place Match
    • Thayer Nez (Tuba City) 49-4, 8th. over Micheal Kelley (Humboldt) 25-9, 8th. (TB-1 12-9)




     
  2. SPRAWL

    SPRAWL Member

    167
    Guaranteed Places
    • 1st Place - Devin Sullivan of Joyce Clark
    • 2nd Place - Fernando Gonzales of Safford
    • 3rd Place - Jadan Ah-Quin of South Valley
    • 4th Place - Khoury Gonzales of Centennial
    • 5th Place - Ethan Morrison of Wilson
    • 6th Place - David Lowen of Mount Elden
    1st Place Match
    • Devin Sullivan (Joyce Clark) 9-0, 8th. over Fernando Gonzales (Safford) 16-5, 8th. (Fall 0:38)
    3rd Place Match
    • Jadan Ah-Quin (South Valley) 13-1, 8th. over Khoury Gonzales (Centennial) 14-2, 8th. (Fall 1:47)
    5th Place Match
    • Ethan Morrison (Wilson) 10-2, 8th. over David Lowen (Mount Elden) 18-6, 8th. (Fall 2:02)
    180
    Guaranteed Places
    • 1st Place - Nik White of Show Low
    • 2nd Place - Parker McClure of Highland
    • 3rd Place - Brayden Kobylinski of Desert Ridge
    • 4th Place - Connor Calloway of South Valley
    • 5th Place - Nathaniel Maldonado of Safford
    • 6th Place - Jack Saron of Altadena
    1st Place Match
    • Nik White (Show Low) 29-1, 8th. over Parker McClure (Highland) 20-1, 8th. (Fall 0:59)
    3rd Place Match
    • Brayden Kobylinski (Desert Ridge) 11-3, 8th. over Connor Calloway (South Valley) 7-3, 8th. (Dec 9-8)
    5th Place Match
    • Nathaniel Maldonado (Safford) 26-4, 8th. over Jack Saron (Altadena) 13-5, 8th. (Dec 8-7)
    245
    Guaranteed Places
    • 1st Place - Nate Meza of Desert Ridge
    • 2nd Place - Umu Kamuka of Highland
    • 3rd Place - Alan Abril of Camp Verde
    • 4th Place - Mario Lopez of Joyce Clark
    • 5th Place - Odel Robles of Somerton
    • 6th Place - Joseph Jackson of Benson
    1st Place Match
    • Nate Meza (Desert Ridge) 13-0, 8th. over Umu Kamuka (Highland) 11-2, 8th. (Dec 4-3)
    3rd Place Match
    • Alan Abril (Camp Verde) 27-3, 8th. over Mario Lopez (Joyce Clark) 7-2, 8th. (Fall 1:28)
    5th Place Match
    • Odel Robles (Somerton) 23-6, 8th. over Joseph Jackson (Benson) 9-3, 8th. (Fall 3:17)
     
  3. BKramer

    BKramer New Member

    Thanks for posting Sprawl! And here are the top 10 teams and the outstanding wrestlers:

    Team Scores:


    1 Somerton 252.0

    2 Eloy 246.0

    3 South Valley 194.0

    4 Safford 171.0

    5 Show Low 170.5

    6 Morenci 164.0

    7 Highland 159.5

    8 Casteel 153.0

    9 Newell Barney 119.0

    10 Desert Ridge 118.0


    Outstanding Wrestlers:

    Isaac McKean, Cottonwood, 118 pounds

    Kaleb Cordova, Safford, 133 pounds
     
    SPRAWL likes this.

Share This Page