I want to thank you all for participating, coaching, supporting the tournament this weekend. If you have any suggestions, please let me know. We are always trying to improve.
I want to thank all of the volunteers, students, boosters and Alex Pavlenko for being a great host at the Az Jr. High & Middle School Wrestling State Championships. It is a tremendous amount of work, but we do it year after year for the young men and women growing in the sport of Wrestling. #WrestlingIsLife
Here are all of the results from last night. Thank you all again!
Az Jr. High & Middle School Wrestling State Championships
RESTULTS:
Outstanding wrestlers-
Boys
#111 – Seferino De La Rosa-Tucson Cyclones
#118 – Travis Cardenas-Grindhouse Wrestling
Girl
#130 – Serena DeRosa-Chandler Prep
Team Champions
SCHOOLS
Junior High - 73
1st Place - Cannon Farrar of Chain Gang
2nd Place - Carson Miles of Grindhouse wrestling
3rd Place - Pedro Pena of Tucson
4th Place - Hayden Nozie of Westside Roughriders
5th Place - Jackson Mills of Grindhouse wrestling
6th Place - Hayden Wegener of Bear Wrestling Club
Junior High - 78
1st Place - Ernesto Perez of Tucson Cyclones Wrestling & Fi
2nd Place - Adden Jarman of Grindhouse wrestling
3rd Place - BREIDYN RALLS of Westside Roughriders
4th Place - Trey Kessinger of South Valley Junior High
5th Place - Parker Reidhead of Mogollon
6th Place - Alejandro Pimentel of Mogollon
Junior High - 83
1st Place - Alexander Bermudez of Grindhouse wrestling
2nd Place - Caden Woodall of Morenci
3rd Place - Josiah Carrasco of Safford Middle School
4th Place - Gavin Palace of Payson Club Wrestling
5th Place - Emmitt Jones of South Valley Junior High
6th Place - Micah Salcido of Wallace
Junior High - 88
1st Place - Konner Larkin of Valiant College Prep
2nd Place - Teagan Lewis of Payson Club Wrestling
3rd Place - Brett Bates of Dominate
4th Place - Rex Fortenberry of Grindhouse wrestling
5th Place - Deebo Vitale of Payson Club Wrestling
6th Place - Jesus Reyes of Morenci
Junior High - 93
1st Place - Sebastian Serrano of Dominate
2nd Place - Alex Chacon of Safford Middle School
3rd Place - Roman Jaimes of Chain Gang
4th Place - Gunnar Ortiz of Lions Wrestling Club
5th Place - Jaiden Finger of Ahwatukee wrestling club
6th Place - Mason Grubbs of Sonoran Trails Middle School
Junior High - 98
1st Place - Justin Torres of Chain Gang
2nd Place - Marcus Killgore of Dominate
3rd Place - Merrik Williams of Morenci
4th Place - Reese Crosby of Redskins Wrestling Club
5th Place - STEVEN ROBLES of Westside Roughriders
6th Place - Tucker Robertson of Bear Wrestling Club
Junior High - 104
1st Place - A.J. Lopez of Grindhouse wrestling
2nd Place - J.J. Beauvais of Valiant College Prep
3rd Place - Chase Strand of Valiant College Prep
4th Place - Dallas Brooks of Valiant College Prep
5th Place - Isac Contreras of Safford Middle School
6th Place - James Buck Iii of Dominate
Junior High - 111
1st Place - Seferino De La Rosa of Tucson Cyclones Wrestling & Fi
2nd Place - Everest Leydecker of Thorobred Wrestling Club
3rd Place - Jiovanni Chavez of Valiant College Prep
4th Place - Caden Briquelet of Bear Wrestling Club
5th Place - Kaleb Cruz of Grindhouse wrestling
6th Place - Kaleb Porter of Mogollon
Junior High - 118
1st Place - Travis Cardenas of Grindhouse wrestling
2nd Place - Nick Meza of Thorobred Wrestling Club
3rd Place - Carmine Cruz of Tucson Cyclones Wrestling & Fi
4th Place - Edgar Jimenez of Valiant College Prep
5th Place - Javier Lopez of Chain Gang
6th Place - Jacoby Tsosie of Independent
Junior High - 125
1st Place - zandon hopson of Grindhouse wrestling
2nd Place - Gage Palace of Payson Club Wrestling
3rd Place - Carlos Bojorquez of Blue Devil`s
4th Place - AJ Russell of Lions Wrestling Club
5th Place - Romeo Chavez of Valiant College Prep
6th Place - Lucas Lee of Payson Club Wrestling
Junior High - 133
1st Place - Xavier Chavez of Blue Devil`s
2nd Place - Julian Macias of Grindhouse wrestling
3rd Place - Markus Carrasco of Thatcher Middle School
4th Place - Trace Nielsen of Redskins Wrestling Club
5th Place - Jake Jampolsky of Valiant College Prep
6th Place - Joaquin Chacon of Valiant College Prep
Junior High - 142
1st Place - Jozeph Valenzuela Smith of Valiant College Prep
2nd Place - Adam Angulo of Grindhouse wrestling
3rd Place - Joseph Goehring of Dominate
4th Place - Cooper Peck of Thatcher Middle School
5th Place - Cash Clayton of Tempe Prep
6th Place - Felix Salazar of Tucson Cyclones Wrestling & Fi
Junior High - 154
1st Place - Tavier Garcia of Valiant College Prep
2nd Place - william thwaits of Dominate
3rd Place - Joshua Remington of Kino Junior High
4th Place - Tank Holland of Snowflake Jr. High
5th Place - Easton Moore of Casteel Jr. High
6th Place - Rojer Martinez of Chain Gang
Junior High - 167
1st Place - Robert Ibarra of Valiant College Prep
2nd Place - Jaxon Hamilton of Casteel Jr. High
3rd Place - Lucas Mata of Dominate
4th Place - Gabriel Cota of Chain Gang
5th Place - Ryan Wooten of East Valley Wrestling Club
6th Place - Jude Jacobs of Madison Meadows
Junior High - 180
1st Place - Jax Finch of Sonoran Trails Middle School
2nd Place - Drew Caudle of Chain Gang
3rd Place - Ryland Brennan of ALA Patriots
4th Place - Cash Reiser of Hillcrest Middle School
5th Place - Jacob Nava of Sunkids Wrestling
6th Place - Aiden Cruz of Casteel Jr. High
Junior High - 200
1st Place - Emilio Bojorquez of Chain Gang
2nd Place - Terrence Hobson of Grindhouse wrestling
3rd Place - Blake Sweetman of Arizona
4th Place - Logan Whitacre of Somerton Middle School
5th Place - Kai Martinez of Humboldt Unified
6th Place - Rex Curtis of Newell Barney Middle School
Junior High - 265
1st Place - Zayne Candelaria of Tucson Cyclones Wrestling & Fi
2nd Place - Richard Ortiz of Safford Middle School
3rd Place - Arron Hernandez of High Desert Middle School
4th Place - Payton Wales of Sonoran Trails Middle School
5th Place - Ra`ed Deschinny of Window Rock
6th Place - Joseph Gillespie of Madison Meadows
Junior High GIRLS - 88
1st Place - Sofia Diaz of Newell Barney Middle School
Junior High GIRLS - 100
1st Place - Ameerah Colon of Valiant College Prep
2nd Place - Hannah Naccarati-Cholo of Bear Wrestling Club
3rd Place - Angel Griego of Casteel Jr. High
4th Place - Miabella Martinez of Dominate
5th Place - Ella Sims of South Valley Junior High
6th Place - Kenadee Schoonover of Ahwatukee wrestling club
Junior High GIRLS - 115
1st Place - Izzy Levine of Casteel Jr. High
2nd Place - Olivia Gonzales of Westside Roughriders
3rd Place - Kindle Hook of High Desert Middle School
4th Place - Kendra Ybarra of Winslow Bulldogs
5th Place - Abby Goodman of Madison Meadows
Junior High GIRLS - 130
1st Place - Serena DeRosa of Chandler Prep
2nd Place - Rebekah Hodges of South Valley Junior High
3rd Place - Isabella Huber of Dominate
4th Place - Mia Johnson of Casteel Jr. High
5th Place - Mia Ybarra of Valiant College Prep
6th Place - Essie Rodriguez of Blue Devil`s
Junior High GIRLS - 145
1st Place - Cynthia Martinez of Morenci
2nd Place - Olivia Taylor of Wallace
3rd Place - Lily Kostur of Dominate
Junior High GIRLS - 165
1st Place - Liberty Bojorquez of Blue Devil`s
I want to thank all of the volunteers, students, boosters and Alex Pavlenko for being a great host at the Az Jr. High & Middle School Wrestling State Championships. It is a tremendous amount of work, but we do it year after year for the young men and women growing in the sport of Wrestling. #WrestlingIsLife
Here are all of the results from last night. Thank you all again!
Az Jr. High & Middle School Wrestling State Championships
RESTULTS:
Outstanding wrestlers-
Boys
#111 – Seferino De La Rosa-Tucson Cyclones
#118 – Travis Cardenas-Grindhouse Wrestling
Girl
#130 – Serena DeRosa-Chandler Prep
Team Champions
SCHOOLS
- Valiant College Prep
- Morenci
- Safford Middle School
- Grindhouse Wrestling
- Dominate
- Chain Gang
Junior High - 73
1st Place - Cannon Farrar of Chain Gang
2nd Place - Carson Miles of Grindhouse wrestling
3rd Place - Pedro Pena of Tucson
4th Place - Hayden Nozie of Westside Roughriders
5th Place - Jackson Mills of Grindhouse wrestling
6th Place - Hayden Wegener of Bear Wrestling Club
Junior High - 78
1st Place - Ernesto Perez of Tucson Cyclones Wrestling & Fi
2nd Place - Adden Jarman of Grindhouse wrestling
3rd Place - BREIDYN RALLS of Westside Roughriders
4th Place - Trey Kessinger of South Valley Junior High
5th Place - Parker Reidhead of Mogollon
6th Place - Alejandro Pimentel of Mogollon
Junior High - 83
1st Place - Alexander Bermudez of Grindhouse wrestling
2nd Place - Caden Woodall of Morenci
3rd Place - Josiah Carrasco of Safford Middle School
4th Place - Gavin Palace of Payson Club Wrestling
5th Place - Emmitt Jones of South Valley Junior High
6th Place - Micah Salcido of Wallace
Junior High - 88
1st Place - Konner Larkin of Valiant College Prep
2nd Place - Teagan Lewis of Payson Club Wrestling
3rd Place - Brett Bates of Dominate
4th Place - Rex Fortenberry of Grindhouse wrestling
5th Place - Deebo Vitale of Payson Club Wrestling
6th Place - Jesus Reyes of Morenci
Junior High - 93
1st Place - Sebastian Serrano of Dominate
2nd Place - Alex Chacon of Safford Middle School
3rd Place - Roman Jaimes of Chain Gang
4th Place - Gunnar Ortiz of Lions Wrestling Club
5th Place - Jaiden Finger of Ahwatukee wrestling club
6th Place - Mason Grubbs of Sonoran Trails Middle School
Junior High - 98
1st Place - Justin Torres of Chain Gang
2nd Place - Marcus Killgore of Dominate
3rd Place - Merrik Williams of Morenci
4th Place - Reese Crosby of Redskins Wrestling Club
5th Place - STEVEN ROBLES of Westside Roughriders
6th Place - Tucker Robertson of Bear Wrestling Club
Junior High - 104
1st Place - A.J. Lopez of Grindhouse wrestling
2nd Place - J.J. Beauvais of Valiant College Prep
3rd Place - Chase Strand of Valiant College Prep
4th Place - Dallas Brooks of Valiant College Prep
5th Place - Isac Contreras of Safford Middle School
6th Place - James Buck Iii of Dominate
Junior High - 111
1st Place - Seferino De La Rosa of Tucson Cyclones Wrestling & Fi
2nd Place - Everest Leydecker of Thorobred Wrestling Club
3rd Place - Jiovanni Chavez of Valiant College Prep
4th Place - Caden Briquelet of Bear Wrestling Club
5th Place - Kaleb Cruz of Grindhouse wrestling
6th Place - Kaleb Porter of Mogollon
Junior High - 118
1st Place - Travis Cardenas of Grindhouse wrestling
2nd Place - Nick Meza of Thorobred Wrestling Club
3rd Place - Carmine Cruz of Tucson Cyclones Wrestling & Fi
4th Place - Edgar Jimenez of Valiant College Prep
5th Place - Javier Lopez of Chain Gang
6th Place - Jacoby Tsosie of Independent
Junior High - 125
1st Place - zandon hopson of Grindhouse wrestling
2nd Place - Gage Palace of Payson Club Wrestling
3rd Place - Carlos Bojorquez of Blue Devil`s
4th Place - AJ Russell of Lions Wrestling Club
5th Place - Romeo Chavez of Valiant College Prep
6th Place - Lucas Lee of Payson Club Wrestling
Junior High - 133
1st Place - Xavier Chavez of Blue Devil`s
2nd Place - Julian Macias of Grindhouse wrestling
3rd Place - Markus Carrasco of Thatcher Middle School
4th Place - Trace Nielsen of Redskins Wrestling Club
5th Place - Jake Jampolsky of Valiant College Prep
6th Place - Joaquin Chacon of Valiant College Prep
Junior High - 142
1st Place - Jozeph Valenzuela Smith of Valiant College Prep
2nd Place - Adam Angulo of Grindhouse wrestling
3rd Place - Joseph Goehring of Dominate
4th Place - Cooper Peck of Thatcher Middle School
5th Place - Cash Clayton of Tempe Prep
6th Place - Felix Salazar of Tucson Cyclones Wrestling & Fi
Junior High - 154
1st Place - Tavier Garcia of Valiant College Prep
2nd Place - william thwaits of Dominate
3rd Place - Joshua Remington of Kino Junior High
4th Place - Tank Holland of Snowflake Jr. High
5th Place - Easton Moore of Casteel Jr. High
6th Place - Rojer Martinez of Chain Gang
Junior High - 167
1st Place - Robert Ibarra of Valiant College Prep
2nd Place - Jaxon Hamilton of Casteel Jr. High
3rd Place - Lucas Mata of Dominate
4th Place - Gabriel Cota of Chain Gang
5th Place - Ryan Wooten of East Valley Wrestling Club
6th Place - Jude Jacobs of Madison Meadows
Junior High - 180
1st Place - Jax Finch of Sonoran Trails Middle School
2nd Place - Drew Caudle of Chain Gang
3rd Place - Ryland Brennan of ALA Patriots
4th Place - Cash Reiser of Hillcrest Middle School
5th Place - Jacob Nava of Sunkids Wrestling
6th Place - Aiden Cruz of Casteel Jr. High
Junior High - 200
1st Place - Emilio Bojorquez of Chain Gang
2nd Place - Terrence Hobson of Grindhouse wrestling
3rd Place - Blake Sweetman of Arizona
4th Place - Logan Whitacre of Somerton Middle School
5th Place - Kai Martinez of Humboldt Unified
6th Place - Rex Curtis of Newell Barney Middle School
Junior High - 265
1st Place - Zayne Candelaria of Tucson Cyclones Wrestling & Fi
2nd Place - Richard Ortiz of Safford Middle School
3rd Place - Arron Hernandez of High Desert Middle School
4th Place - Payton Wales of Sonoran Trails Middle School
5th Place - Ra`ed Deschinny of Window Rock
6th Place - Joseph Gillespie of Madison Meadows
Junior High GIRLS - 88
1st Place - Sofia Diaz of Newell Barney Middle School
Junior High GIRLS - 100
1st Place - Ameerah Colon of Valiant College Prep
2nd Place - Hannah Naccarati-Cholo of Bear Wrestling Club
3rd Place - Angel Griego of Casteel Jr. High
4th Place - Miabella Martinez of Dominate
5th Place - Ella Sims of South Valley Junior High
6th Place - Kenadee Schoonover of Ahwatukee wrestling club
Junior High GIRLS - 115
1st Place - Izzy Levine of Casteel Jr. High
2nd Place - Olivia Gonzales of Westside Roughriders
3rd Place - Kindle Hook of High Desert Middle School
4th Place - Kendra Ybarra of Winslow Bulldogs
5th Place - Abby Goodman of Madison Meadows
Junior High GIRLS - 130
1st Place - Serena DeRosa of Chandler Prep
2nd Place - Rebekah Hodges of South Valley Junior High
3rd Place - Isabella Huber of Dominate
4th Place - Mia Johnson of Casteel Jr. High
5th Place - Mia Ybarra of Valiant College Prep
6th Place - Essie Rodriguez of Blue Devil`s
Junior High GIRLS - 145
1st Place - Cynthia Martinez of Morenci
2nd Place - Olivia Taylor of Wallace
3rd Place - Lily Kostur of Dominate
Junior High GIRLS - 165
1st Place - Liberty Bojorquez of Blue Devil`s