Pat Kenny (Holbrook) Invitational
106-Elite Bracket Results
Guaranteed Places
1st Place - Kendal Yabarra of Winslow
1st Place - Damian Hosokawa of Mesquite
2nd Place - Shadin Sherrow of Round Valley
3rd Place - Alex Transancos of Mountain Ridge
3rd Place - Jake Shumway of Holbrook
4th Place - Jaxon Rohde of Boulder Creek
1st Place Match
Kendal Yabarra (Winslow) 11-0, . over Damian Hosokawa (Mesquite) 9-2, Fr. (Dec 2-0).
3rd Place Match
Shadin Sherrow (Round Valley) 7-5, So. over Alex Transancos (Mountain Ridge) 4-9, Fr. (Fall 4:16).
5th Place Match
Jaxon Rohde (Boulder Creek) 3-11, Fr. over Jake Shumway (Holbrook) 3-11, Fr. (Fall 0:38).
113-Elite Bracket Results
Guaranteed Places
1st Place - Hayden Braaten of Boulder Creek
1st Place - Johnathan Johnson of Red Mesa
2nd Place - Romeo Romero of Winslow
3rd Place - Jesse Hulsey of Joseph City
4th Place - Brett Mundy of Mountain Ridge
5th Place - Kaleel Washington of Mountain Ridge
1st Place Match
Hayden Braaten (Boulder Creek) 3-0, Jr. over Johnathan Johnson (Red Mesa) 2-4, So. (Fall 0:24).
3rd Place Match
Jesse Hulsey (Joseph City) 2-4, Jr. over Brett Mundy (Mountain Ridge) 1-4, Fr. (Fall 1:50).
5th Place Match
Kaleel Washington (Mountain Ridge) 2-1, . over Romeo Romero (Winslow) 5-7, Fr. (Fall 1:09).
120-Elite Bracket Results
Guaranteed Places
1st Place - C Peshtoney of Ganado
2nd Place - Max Lugo of Winslow
2nd Place - Joseph Burt of Joseph City
2nd Place - N Tufte of Boulder Creek
3rd Place - A Hernandez of Mesquite
4th Place - Christian Brey of Mountain Ridge
5th Place - M Orono of Round Valley
1st Place Match
C Peshtoney (Ganado) 3-0, . over N Tufte (Boulder Creek) 2-1, . (MD 10-2).
3rd Place Match
A Hernandez (Mesquite) 2-1, . over Max Lugo (Winslow) 4-4, Fr. (MD 16-3).
5th Place Match
M Orono (Round Valley) 2-1, . over Joseph Burt (Joseph City) 1-4, Jr. (Fall 1:13).
126-Elite Bracket Results
Guaranteed Places
1st Place - J Christoffer of Boulder Creek
2nd Place - J Munoz of Mountain Ridge
3rd Place - T Tuckfield of Joseph City
4th Place - N Hasegawa of Mountain Ridge
5th Place - R James of Ganado
6th Place - T Smith of Winslow
1st Place Match
J Christoffer (Boulder Creek) 3-0, . over J Munoz (Mountain Ridge) 2-1, . (Dec 6-4).
3rd Place Match
T Tuckfield (Joseph City) 2-1, . over N Hasegawa (Mountain Ridge) 1-2, . (Dec 7-2).
5th Place Match
R James (Ganado) 2-1, . over T Smith (Winslow) 1-2, . (Fall 5:27).
132-Elite Bracket Results
Guaranteed Places
1st Place - S Crooks of Boulder Creek
2nd Place - Q Foster of Winslow
3rd Place - R Begay of Many Farms
4th Place - B Joyner of Mountain Ridge
5th Place - K Potts of Holbrook
6th Place - W Gamber of Winslow
1st Place Match
S Crooks (Boulder Creek) 3-0, . over Q Foster (Winslow) 2-1, . (TF-1.5 5:34 (23-8)).
3rd Place Match
R Begay (Many Farms) 2-1, . over B Joyner (Mountain Ridge) 1-2, . (Fall 1:06).
5th Place Match
K Potts (Holbrook) 2-1, . over W Gamber (Winslow) 1-2, . (Fall 0:55).
138-Elite Bracket Results
Guaranteed Places
1st Place - S Cole of Boulder Creek
2nd Place - S Suwyn of Mountain Ridge
3rd Place - B Garcia of Winslow
4th Place - C Baldwin of Joseph City
5th Place - N Thomas of Mesquite
6th Place - I Lameman of Red Mesa
1st Place Match
S Cole (Boulder Creek) 3-0, . over S Suwyn (Mountain Ridge) 2-1, . (Dec 9-4).
3rd Place Match
B Garcia (Winslow) 2-1, . over C Baldwin (Joseph City) 1-2, . (Dec 14-9).
5th Place Match
N Thomas (Mesquite) 2-1, . over I Lameman (Red Mesa) 1-2, . (Fall 3:28).
145-Elite Bracket Results
Guaranteed Places
1st Place - P Fineberg of Mountain Ridge
2nd Place - A Clovis of Boulder Creek
3rd Place - A Kendall of Winslow
4th Place - K Jim of Red Mesa
5th Place - L Wauneka of Ganado
6th Place - R Bitsui of Many Farms
1st Place Match
P Fineberg (Mountain Ridge) 3-0, . over A Clovis (Boulder Creek) 2-1, . (Inj. 0:00).
3rd Place Match
A Kendall (Winslow) 2-1, . over K Jim (Red Mesa) 1-2, . (MD 8-0).
5th Place Match
L Wauneka (Ganado) 2-1, . over R Bitsui (Many Farms) 1-2, . (Fall 1:19).
152-Elite Bracket Results
Guaranteed Places
1st Place - M Densmore of Winslow
2nd Place - T Henson of Boulder Creek
3rd Place - E Ashcroft of Joseph City
4th Place - J Heaton of Mountain Ridge
5th Place - J Curley of Chinle
6th Place - K Lamerman of Red Mesa
1st Place Match
M Densmore (Winslow) 3-0, . over T Henson (Boulder Creek) 2-1, . (Dec 5-3).
3rd Place Match
E Ashcroft (Joseph City) 2-1, . over J Heaton (Mountain Ridge) 1-2, . (Fall 3:56).
5th Place Match
J Curley (Chinle) 2-1, . over K Lamerman (Red Mesa) 1-2, . (Fall 3:29).
160-Elite Bracket Results
Guaranteed Places
1st Place - C Jeffrey of Mountain Ridge
2nd Place - J Kollings of Boulder Creek
3rd Place - G Campus of Mesquite
4th Place - H Lever of Round Valley
5th Place - V Brady of Mountain Ridge
6th Place - S Dominguez of Winslow
1st Place Match
C Jeffrey (Mountain Ridge) 3-0, . over J Kollings (Boulder Creek) 2-1, . (Fall 2:31).
3rd Place Match
G Campus (Mesquite) 2-1, . over H Lever (Round Valley) 1-2, . (MD 10-0).
5th Place Match
V Brady (Mountain Ridge) 2-1, . over S Dominguez (Winslow) 1-2, . (Dec 16-10).
170-Elite Bracket Results
Guaranteed Places
1st Place - N Suwyn of Mountain Ridge
2nd Place - D Avelar of Winslow
3rd Place - J Birsa of Boulder Creek
4th Place - A Honwytewa of Hopi
5th Place - J Richards of Holbrook
6th Place - J Anderson of Mesquite
1st Place Match
N Suwyn (Mountain Ridge) 3-0, . over D Avelar (Winslow) 2-1, . (Fall 1:19).
3rd Place Match
J Birsa (Boulder Creek) 2-1, . over A Honwytewa (Hopi) 1-2, . (For.).
5th Place Match
J Richards (Holbrook) 2-1, . over J Anderson (Mesquite) 1-2, . (Dec 7-5).
182-Elite Bracket Results
Guaranteed Places
1st Place - S Graham of Mountain Ridge
2nd Place - J Loftus of Mesquite
3rd Place - S McGraw of Holbrook
4th Place - C Whitson of Boulder Creek
5th Place - L Clark of Mountain Ridge
6th Place - L King of Ganado
1st Place Match
S Graham (Mountain Ridge) 3-0, . over J Loftus (Mesquite) 2-1, . (Fall 2:19).
3rd Place Match
S McGraw (Holbrook) 2-1, . over C Whitson (Boulder Creek) 1-2, . (Fall 3:07).
5th Place Match
L Clark (Mountain Ridge) 2-1, . over L King (Ganado) 0-2, . (Fall 1:26).
195-Elite Bracket Results
Guaranteed Places
1st Place - C Deegan of Boulder Creek
2nd Place - I Towne of Chinle
3rd Place - B Kaufman of Mountain Ridge
4th Place - J Mason of Mountain Ridge
5th Place - T Yazzie of Ganado
6th Place - C Knight of Round Valley
1st Place Match
C Deegan (Boulder Creek) 3-0, . over I Towne (Chinle) 2-1, . (Dec 6-3).
3rd Place Match
B Kaufman (Mountain Ridge) 2-1, . over J Mason (Mountain Ridge) 1-2, . (Fall 0:34).
5th Place Match
T Yazzie (Ganado) 2-1, . over C Knight (Round Valley) 1-2, . (Fall 3:17).
220-Elite Bracket Results
Guaranteed Places
1st Place - Q Begody of Winslow
2nd Place - N Wagner of Chinle
3rd Place - C Tsosie of Pinon
4th Place - J McCall of Round Valley
5th Place - A Bahe of Holbrook
6th Place - K Bigwan of Many Farms
1st Place Match
Q Begody (Winslow) 3-0, . over N Wagner (Chinle) 2-1, . (MD 10-2).
3rd Place Match
C Tsosie (Pinon) 2-1, . over J McCall (Round Valley) 1-2, . (Dec 8-1).
5th Place Match
A Bahe (Holbrook) 2-1, . over K Bigwan (Many Farms) 0-2, . (Inj. 0:00).
285-Elite Bracket Results
Guaranteed Places
1st Place - P Reiser of Mountain Ridge
2nd Place - Z McLaws of Holbrook
3rd Place - T Esquivel of Chinle
4th Place - B Spurlock of Joseph City
5th Place - S Schmadeke of Mesquite
6th Place - E Yazzie of Ganado
1st Place Match
P Reiser (Mountain Ridge) 3-0, . over Z McLaws (Holbrook) 2-1, . (Fall 1:39).
3rd Place Match
T Esquivel (Chinle) 2-1, . over B Spurlock (Joseph City) 1-2, . (Dec 9-7).
5th Place Match
S Schmadeke (Mesquite) 2-1, . over E Yazzie (Ganado) 0-2, . (Fall 0:33).