Div. IV Jan. 2020 Ranking

Discussion in 'Rankings' started by badlizard007, Jan 2, 2020.

  1. badlizard007

    badlizard007 Well-Known Member

    D4-106
    · 1 – S4 – Terrell Kinlicheenie, (10th) Joseph City (106 State 4th), TF Foy, Fall Fernandez
    · 2 – S3 – Daniel Guanajuato, (10th) Santa Cruz, Fall Foy, Dec. Bryce 11-4, Fall Fernandez
    · 3 – S2 – Gabriel Gonzales, (9th) Globe, TF Bryce, Fall Fernandez
    · 4 – S2 – Jordan Fernandez, (9th) Morenci, Dec. Bryce 10-4
    · 5 – S2 – Landon Bryce, (11th) Thatcher, Fall Foy
    · 6 – S4 – Max Foy, (11th) Winslow, Dec. Curley 7-5

    D4 - 113
    · 1 – S3 – Davian Guanajuato, (11th) Santa Cruz (106 State Champion)
    · 2 – S2 – John Martinez, (10th) Globe, Dec. Toyota 6-4, Dec. Huffman 9-6, Dec. Ruiz 6-3, Fall Lucero
    · 3 – S4 - Zachary Ruiz, (11th) Page (113 State Champion), Fall McCall
    · 4 – S3 – Jackson McCall, (11th) Round Valley (106 State 6th)
    · 5 – S2 – Soloman Lucero, (9th) Morenci
    · 6 – S2 – Jeremiah Toyota, (10th) St. David


    D4-120
    · 1 – S3 – Cael Porter, (10th) Mogollon (113 State 2nd)
    · 2 – S3 – Morgan Orona, (10th) Round Valley (120 State 6th), Fall Lugo, Fall Lugo
    · 3 – S4 – Max Lugo, (12th) Winslow, Dec. Orona 10-8
    · 4 – S3 – Joaquin Jimenez, (11th) Santa Cruz
    · 5 – S3 – Nate Huffman, (10th) Arizona College Prep
    · 6 – S2 – Jarom Larson, (11th) Pima, Dec. Gonzales 6-3, Dec. A. Ruiz 11-10

    D4-126
    · 1 – S3 – Emilio Ysaguirre, (10th) Santa Cruz (120 State Champion)
    · 2 – S1 – Dade Woodard, (12th) Camp Verde, Dec. Gonzales 6-0
    · 3 – S1 – Isaiah Gonzales, (10th) Arizona Lutheran, Dec. Loya 4-1, Dec. Ruiz 6-3, Dec. Woodard 3-2
    · 4 – S2 – Arnoldo Ruiz, (11th) Willcox, Fall I. Gonzales
    · 5 – S1 – Miguel Loya, (12th) Yuma Catholic (120 State 5th)
    · 6 – S2 – Jacob Gonzales, (10th) Globe, Fall Aguallo

    D4-132
    · 1 – S4 – Tanner Crosby, (12th) St. Johns (126 State Champion)
    · 2 – S2 – Calvin Dunning, (11th) Morenci (113 State 4th)
    · 3 – S1 – Benjamin Perez, (12th) Camp Verde (126 State 5th), SV Porter 6-4
    · 4 – S3 – Malaki Porter, (10th) Mogollon (106 State 3rd)
    · 5 – S3 – Wyatt Ogle, (10th) Santa Cruz (126 State 4th)
    · 6 – S1 – Corbin Hulbert, (12th) Northwest Christian

    D4-138
    · 1 – S4 – Robbie Taylor, (11th) Chinle, MD Orona 14-2, Fall Heap
    · 2 – S3 – Marcus Orona, (12th) Round Valley (126 State 3rd), Fall Taylor
    · 3 – S1 – Aden Cain, (11th) Yuma Catholic (132 State 6th), Dec. Gutierrez 4-1
    · 4 – S1 – Cole Gutierrez, (10th) Arizona Lutheran, Dec. Hudman 9-3
    · 5 – S4 – Gage Heap, (11th) St. Johns, Dec. Bray 6-4
    · 6 – S2 – Shawn Hudman, (10th) Morenci, Dec. Gutierrez 6-5

    D4-145
    · 1 – S2 – Carlos Bray, (12th) Morenci (120 State 3rd)
    · 2 – S2 – Clayton Sherman, (12th) Benson, Fall Harrold
    · 3 – S3 – Broden Harrold, (10th) American Leadership Academy, Dec. Wilcken 12-5
    · 4 – S3 – Jared Wilcken, Benjamin Franklin (12th), Fall Wisely, Dec. Macias 7-5
    · 5 – S1 – Jose Macias, (10th) Yuma Catholic (138 State 4th), Dec. Wilcken 5-2
    · 6 – S4 – Hunter Richardson, (10th) Page, Dec Thomas 8-2


    D4-152
    · 1 – S2 – Cody Torres, (10th) Morenci (160 State 3rd), MD Thomas, MD Flowers
    · 2 – S2 – Kelby Flowers, (12th) Willcox (138 State 3rd)
    · 3 – S4 – Kaleb June, (12th) Page
    · 4 – S3 – Owen Sullins, (12th) Arizona College Prep
    · 5 – S1 – Tevon Mellor, (9th) Yuma Catholic
    · 6 – S3 – Marc Irigoyen, (12th) Round Valley


    D4-160
    · 1 – S2 – Ote Allsup, (11th) Willcox (152 State 2nd)
    · 2 – S3 – Timmy Porter, (12th) Mogollon (145 State 5th), Dec. Ogle 4-2
    · 3 – S3 – Hunter Ogle, (11th) Santa Cruz (145 State 3rd)
    · 4 – S4 – Tony Shirley, (11th) Ganado
    · 5 – S2 – Christopher Shadle, (11th) Miami
    · 6 – S4 – Bradley Smallcanyon, (12th) Monument Valley, Fall Shorty


    D4-170
    · 1 – S1 – Gavin Davis, (12th) Arizona Lutheran (152 State 3rd)
    · 2 – S2 – Brik Skousen, (12th) Thatcher (182 State 3rd)
    · 3 – S3 – William Crouse, (12th) Benjamin Franklin
    · 4 – S4 – Liam Cashmore, (12th) Northland Prep, Fall Ballejos
    · 5 – S3 – Nash Jobe, (10th) ALA, Dec. Gobea 8-6
    · 6 – S4 – Mark Ballejos, (12th) St. Johns, Fall Castillo

    D4-182
    · 1 – S3 – Diego Chavez, (10th) Santa Cruz Valley (160 State Champion)
    · 2 – S3 – Jad Mazboudi, (12th) Arizona College Prep (170 State 2nd)
    · 3 – S2 – Steven Roybal, (12th) Morenci
    · 4 – S4 – Ethan Tate, (11th) Page
    · 5 – S1 – Seth Stoner, (9th) Yuma Catholic, TB-1 Massadeh 3-2
    · 6 – S1 – Daniel Massadeh, (12th) Arizona Lutheran

    D4-195
    · 1 – S2 – Caiden Hall, (12th) Willcox (195 State 2nd)
    · 2 – S1 – Anthony Taylor, (10th) Parker
    · 3 – S2 – Jesse Chidester, (10th) Thatcher, Fall Thomas, Fall Romero
    · 4 – S4 – Gage Thomas, (10th) Winslow
    · 5 – S2 – Jonathan Ortega, (10th) Globe
    · 6 – S2 – Adrian Romero, (11th) San Manuel


    D4-220
    · 1 – S2 – Clayson Goodwin, (12th) Benson (220 State Champion)
    · 2 – S3 – Kellen Gibson, (11th) Arizona College Prep (195 State 6th)
    · 3 – S3 – Peter Kame, (12th) Hayden, Fall Gil
    · 4 – S4 – Shawny Sam, (12th) Window Rock
    · 5 – S3 – JP McCall, (12th) Round Valley, Fall Gil
    · 6 – S2 – Trevor Pruszynski, (12th) Pima, Fall Ambler, Fall Vasquez

    D4-285
    · 1 – S1 – Edgar Espinoza, (11th) San Pasqual (220 State 4th), Fall Ortega
    · 2 – S2 – Omar Ortega, (12th) Morenci, Dec. 4-1 Contreras, Fall Vasquez, Fall Chaydez
    · 3 – S3 – Faustino Chaydez, (10th) Santa Cruz, Fall Ambler
    · 4 – S2 – Christian Contreras, (11th) Bisbee, Dec. Ambler 4-2 and 7-1, Fall Guerrero
    · 5 – S2 – Skylar Guerrero, (11th) Miami, Fall Ambler
    · 6 – S2 – Scott Ambler, (9th) Thatcher, Fall Contreras, Fall Vasquez
     
    Last edited: Jan 21, 2020
    Levi likes this.
  2. badlizard007

    badlizard007 Well-Known Member

    The 2lbs allowance will change things up. Keep the inputs coming!
     
    Last edited: Jan 8, 2020
  3. Levi

    Levi Well-Known Member

    Mile High... Ranked wrestlers at different weight classes.
    132-Emilio Ysaguirre (Santa Cruz) is wrestling 126
    138-Ogle Wyatt (Santa Cruz) is wrestling 132
    138-Tanner Crosby (St. Johns) is wrestling 132
    145-Boaz Bastress (St. Johns) is wrestling 132
    132-Gage Heap (St. Johns) is wrestling 138
    152-James Thomas (St. Johns) is wrestling 145
    170-Mark Ballejos (St. Johns) is wrestling 160
    182-Robert Solorio (Parker) is wrestling 170
     
    badlizard007 likes this.
  4. badlizard007

    badlizard007 Well-Known Member

    Changes made. Thank you.
     
  5. Kota2017

    Kota2017 New Member

    Hunter Richardson(page) knocked off James Thomas last(st.johns) night in monument valley duals dec.8-2 according to trackwrestling.(145lb weight class)
     
    badlizard007 likes this.
  6. badlizard007

    badlizard007 Well-Known Member

    Change made. Thank you.
     
  7. Levi

    Levi Well-Known Member

    113-Terrell Kinlicheenie(JOCI) wrestled 106 at Joseph City/TF Max Foy(WINS)
    126-Cael Porter(MOGO) wrestled 120 at Joseph City/Won tournament
    132-Benjamin Perez(Camp Verde) over Malaki Porter(MOGO) (SV-1 6-4) at Joseph City
    152-Ethan Hansen(JOCI) wrestled 145 at Joseph City/Runner Up
     
    badlizard007 likes this.
  8. badlizard007

    badlizard007 Well-Known Member

    Updated, Thanks.
     
  9. Tommy James

    Tommy James Member

    145 Broden Harrold Of ALA GN beat Jared Wilken of Ben Franklin 12-5
     
    jfingd likes this.
  10. badlizard007

    badlizard007 Well-Known Member

    Updated 126 and 145.
     
    Tommy James likes this.
  11. Levi

    Levi Well-Known Member

    All from Doc Wright tourney
    106-Terrell Kinlicheenie(JC) FALL Jordan Fernandez(MOR)
    106-Jaeden Seballos(MOR) DEC Max Foy(WINS) 5-3
    113-Zachary Ruiz(PAGE) FALL Jackson McCall(RV)
    120-Morgan Orona(RV) FALL Max Lugo(WINS)
    120-Conrad Aguallo(MOR) wrestled 126 and lost to Wesley Scarbrough(STJ)
    126-Calvin Dunning(MOR) wrestled 132
    132-Tanner Crosby(STJ) DEC MALAKI PORTER(MOG) 8-6
    132-Carlos Bray(MOR) wrestled 145
    145-Clayton Sherman(BENS) FALL Broden Harrold(ALA)
    160-Mark Ballejos(STJ) wrestled 170
    160-Christopher Shadle(MIA) MD Landon Shorty(WINS) 14-5
    285-Edgar Espinoza(SANP) FALL Omar Ortega(MOR)
     
    badlizard007 likes this.
  12. badlizard007

    badlizard007 Well-Known Member

    Changes made.
     

Share This Page