You are using an out of date browser. It may not display this or other websites correctly.
You should upgrade or use an
alternative browser.
POSTED! Wickenburg Tournament results
Well-Known Member
Staff member
please post your wickenburg tournament results
teams that competed:
- Poston Butte
- Valley Christian
- Dysart
- Wickenburg
- San Pasqual
- Yuma Catholic
- Mayer
- Fountain Hills
- Moon Valley
- San Tan Foothills
- Peoria
- Northwest Christian
- Cactus Shadows
- Chino Valley
This Tournament is on TrackWrestling
DUALS Results
Guaranteed Places
- 1st Place - Chino Valley
- 2nd Place - Poston Butte
- 3rd Place - Yuma Catholic
- 4th Place - Peoria
- 5th Place - Lake Havasu
- 6th Place - Moon Valley
- 7th Place - Dysart
- 8th Place - Youngker HS
- 9th Place - Cactus Shadows
- 10th Place - Northwest Christian HS
- 11th Place - San Pasqual Valley Hs
- 12th Place - San Tan Foothills
- 13th Place - Mayer HS
- 14th Place - Valley Christian
- 15th Place - Fountain Hills
- 16th Place - Wickenburg
1st Place Match
- Chino Valley defeated Poston Butte 72-0.
3rd Place Match
- Yuma Catholic defeated Peoria 36-36.
5th Place Match
- Lake Havasu defeated Moon Valley 51-30.
7th Place Match
- Dysart defeated Youngker HS 42-42.
9th Place Match
- Cactus Shadows defeated Northwest Christian HS 36-27.
11th Place Match
- San Pasqual Valley Hs defeated San Tan Foothills 42-36.
13th Place Match
- Mayer HS defeated Valley Christian 36-6.
15th Place Match
- Fountain Hills defeated Wickenburg 48-18.
106
Guaranteed Places
- 1st Place - Tanner Thompson of Dysart
- 2nd Place - Hunter Lane of Chino Valley
- 3rd Place - Kale Riggs of Poston Butte
- 4th Place - Elijah Romero of Youngker HS
1st Place Match
- Tanner Thompson (Dysart) 3-0, Sr. over Hunter Lane (Chino Valley) 2-1, Fr. (MD 13-2)
3rd Place Match
- Kale Riggs (Poston Butte) 9-2, So. over Elijah Romero (Youngker HS) 2-2, Fr. (Fall 1:30)
113
Guaranteed Places
- 1st Place - Colby Evens of Chino Valley
- 2nd Place - Oscar Seputveda of Peoria
- 3rd Place - Kyler Green of Lake Havasu
- 4th Place - Landen Sanchez of Youngker HS
1st Place Match
- Colby Evens (Chino Valley) 3-0, So. over Oscar Seputveda (Peoria) 2-1, Sr. (Dec 4-3)
3rd Place Match
- Kyler Green (Lake Havasu) 3-1, Sr. over Landen Sanchez (Youngker HS) 2-2, Fr. (Dec 8-5)
120
Guaranteed Places
- 1st Place - Wade Payne of Chino Valley
- 2nd Place - Isaac Castro of Peoria
- 3rd Place - Shane Landis-Ku of Poston Butte
- 4th Place - Ethan Pullifrone of Cactus Shadows
1st Place Match
- Wade Payne (Chino Valley) 3-0, Sr. over Isaac Castro (Peoria) 2-1, So. (Dec 9-5)
3rd Place Match
- Shane Landis-Ku (Poston Butte) 7-4, Jr. over Ethan Pullifrone (Cactus Shadows) 2-2, Jr. (Dec 2-1)
126
Guaranteed Places
- 1st Place - Lane Evens of Chino Valley
- 2nd Place - O`Connir Vega of Peoria
- 3rd Place - John Chandler of Lake Havasu
- 4th Place - Keyton St. Amand of Youngker HS
1st Place Match
- Lane Evens (Chino Valley) 3-0, Sr. over O`Connir Vega (Peoria) 2-1, Jr. (Fall 3:20)
3rd Place Match
- John Chandler (Lake Havasu) 3-1, Sr. over Keyton St. Amand (Youngker HS) 2-2, Jr. (Dec 6-0)
132
Guaranteed Places
- 1st Place - Earle Parra of Lake Havasu
- 2nd Place - Brandon Herzog of Cactus Shadows
- 3rd Place - Armando Valencia of Peoria
- 4th Place - Zachary Stegmeier of Moon Valley
1st Place Match
- Earle Parra (Lake Havasu) 3-0, Sr. over Brandon Herzog (Cactus Shadows) 2-1, Fr. (Dec 12-6)
3rd Place Match
- Armando Valencia (Peoria) 3-1, So. over Zachary Stegmeier (Moon Valley) 2-2, Sr. (Dec 10-9)
138
Guaranteed Places
- 1st Place - Cody Jasper of Chino Valley
- 2nd Place - Aden Cain of Yuma Catholic
- 3rd Place - Osiris Kelly of Moon Valley
- 4th Place - Jacob Ganados of Dysart
1st Place Match
- Cody Jasper (Chino Valley) 3-0, Jr. over Aden Cain (Yuma Catholic) 2-1, So. (Fall 5:24)
3rd Place Match
- Osiris Kelly (Moon Valley) 3-1, Jr. over Jacob Ganados (Dysart) 2-2, Sr. (Fall 2:02)
145
Guaranteed Places
- 1st Place - Jose Macias of Yuma Catholic
- 2nd Place - Jacob Laborin of Dysart
- 3rd Place - Brandon Elizondo of Lake Havasu
- 4th Place - Brayden Hasher of Cactus Shadows
1st Place Match
- Jose Macias (Yuma Catholic) 3-0, Fr. over Jacob Laborin (Dysart) 2-1, Sr. (Dec 4-3)
3rd Place Match
- Brandon Elizondo (Lake Havasu) 3-1, So. over Brayden Hasher (Cactus Shadows) 2-2, Fr. (Dec 7-4)
152
Guaranteed Places
- 1st Place - Kyle Lund of Chino Valley
- 2nd Place - Remigo Cordero of Peoria
- 3rd Place - Cory Pellerin of Lake Havasu
- 4th Place - Vincent Buquicchio of Youngker HS
1st Place Match
- Kyle Lund (Chino Valley) 3-0, Sr. over Remigo Cordero (Peoria) 2-1, Jr. (Dec 3-2)
3rd Place Match
- Cory Pellerin (Lake Havasu) 3-1, Sr. over Vincent Buquicchio (Youngker HS) 2-2, So. (Fall 0:48)
160
Guaranteed Places
- 1st Place - Nicholas Steele of San Pasqual Valley Hs
- 2nd Place - Tobie Roberts of Wickenburg
- 3rd Place - Jared Thomas of Lake Havasu
- 4th Place - Clayton Stephenson of Chino Valley
1st Place Match
- Nicholas Steele (San Pasqual Valley Hs) 3-0, So. over Tobie Roberts (Wickenburg) 2-1, Sr. (Fall 4:28)
3rd Place Match
- Jared Thomas (Lake Havasu) 3-1, Jr. over Clayton Stephenson (Chino Valley) 2-2, Sr. (Dec 1-0)
170
Guaranteed Places
- 1st Place - Keller Rock of Chino Valley
- 2nd Place - Leyton Kauffman of Fountain Hills
- 3rd Place - Brysen Schneider of Poston Butte
- 4th Place - Caleb Goodloe of Dysart
1st Place Match
- Keller Rock (Chino Valley) 3-0, Jr. over Leyton Kauffman (Fountain Hills) 2-1, Sr. (Fall 2:24)
3rd Place Match
- Brysen Schneider (Poston Butte) 7-4, Jr. over Caleb Goodloe (Dysart) 2-2, Sr. (Dec 10-9)
182
Guaranteed Places
- 1st Place - Tanner Sikman of Lake Havasu
- 2nd Place - Jacob Bernal of Yuma Catholic
- 3rd Place - Dakota McMains of Chino Valley
- 4th Place - Isaac Sanchez of Peoria
1st Place Match
- Tanner Sikman (Lake Havasu) 3-0, Jr. over Jacob Bernal (Yuma Catholic) 2-1, So. (Fall 1:10)
3rd Place Match
- Dakota McMains (Chino Valley) 3-1, Fr. over Isaac Sanchez (Peoria) 2-2, So. (Fall 2:41)
195
Guaranteed Places
- 1st Place - Ceasar Ocampo of Chino Valley
- 2nd Place - Leonardo Fogueras of Dysart
- 3rd Place - Jacob Roosevelt of San Pasqual Valley Hs
- 4th Place - Jacob Lawseth of Yuma Catholic
1st Place Match
- Ceasar Ocampo (Chino Valley) 3-0, Jr. over Leonardo Fogueras (Dysart) 2-1, Sr. (Fall 1:39)
3rd Place Match
- Jacob Roosevelt (San Pasqual Valley Hs) 3-1, Jr. over Jacob Lawseth (Yuma Catholic) 2-2, So. (Fall 1:54)
220
Guaranteed Places
- 1st Place - Marcos Leal of Mayer HS
- 2nd Place - Edgar Espinoza of San Pasqual Valley Hs
- 3rd Place - Samson Estala of Chino Valley
- 4th Place - Griffin Bonife of Cactus Shadows
1st Place Match
- Marcos Leal (Mayer HS) 2-0, Sr. over Edgar Espinoza (San Pasqual Valley Hs) 2-1, So. (Fall 2:22)
3rd Place Match
- Samson Estala (Chino Valley) 2-1, Sr. over Griffin Bonife (Cactus Shadows) 2-2, Sr. (Fall 2:25)
285
Guaranteed Places
- 1st Place - Dominick Sahhar of Northwest Christian HS
- 2nd Place - Dane Clark of Cactus Shadows
- 3rd Place - James McCormick of Chino Valley
- 4th Place - Todd Palmer of Dysart
1st Place Match
- Dominick Sahhar (Northwest Christian HS) 3-0, Sr. over Dane Clark (Cactus Shadows) 2-1, Sr. (Dec 8-1)
3rd Place Match
- James McCormick (Chino Valley) 3-1, Sr. over Todd Palmer (Dysart) 2-2, Sr. (Dec 0-0)
Well-Known Member
Staff member