badlizard007
Well-Known Member
I will update the rankings as I receive information.
D4-106
· 1 - S3 – Davian Guanajuato, (10th) Santa Cruz
Dec. 8-2 Porter
· 2 – S3 – Cael Porter, (9th) Mogollon
· 3 – S1 – Jozabad Ayala, (10th) Arizona Lutheran
· 4 – S2 – Tony Roybal. (9th) Morenci
· 5 – S4 – Terrell Kinlicheenie, (9th) Joseph City
Dec. McCall 11-5
· 6 – S3 – Jackson McCall, (10th) Round Valley
Pinned Rochin
D4 - 113
· 1 – S3 – Bryant Ogle, (12th) Santa Cruz (106 State 6th)
Dec. Morales 5-4
· 2 – S2 - Marcus Morales, (10th) Morenci (106 State 5th)
Pinned Fuentes
· 3 – S2 – Gabe Fuentes, (12th) Wilcox (113 State 5th)
· 4 – S4 - Zachary Ruiz, (10th) Page
· 5 – S3 – Malaki Porter, (9th) Mogollon
· 6 – S1 – Collin Veen, (12th) Northwest Christian
D4-120
· 1 - S2 - Gilbert Rodriguez, (10th) San Manuel (113 State Champion)
· 2 - S3 - Emilio Ysaguirre, (9th) Santa Cruz
TF Dunning 18-2
· 3 - S2 - Calvin Dunning, (10th) Morenci (113 State 4th)
· 4 – S2 – Jacob Gonzales, (10th) Miami
· 5 – S4 – Gage Heap, (10th) St. Johns
Moved from 126
· 6 – S3 – Morgan Orona, (9th) Round Valley
D4-126
· 1 – S3 – Wyatt Ogle, (9th) Santa Cruz
Dec. Reidhead 14-0
· 2 – S3 – Seth Reidhead, (12th) Mogollon (126 State 3rd)
· 3 - S4 - Tanner Crosby, (11th) St. Johns (120 State 4th)
Moved from 132
· 4 – S2 – David Pena, (12th) Miami
· 5 – S1 – Benjamin Perez, (12th) Camp Verde
Moved from 132
· 6 – S2 – Julian Rodriguez, (12th) San Manuel
D4-132
· 1 - S1 - Anthony Tinghitella, (12th) Camp Verde (132 State Champion)
Moved from 138
· 2 – S2 - Treven Clark, (12th) Thatcher
Dec. Durbin 3-2
· 3 – S2 – Seth Durbin, (10th) Globe (120 State 6th)
· 4 – S3 - Marcus Orona, (11th) Round Valley
Pinned Sullivan
· 5 – S3 – Roy Sullivan, (12th) Santa Cruz
· 6 – S1 – Ethan Bigman, (10th) Arizona Lutheran
D4-138
· 1 – S4 - Kaiden Smith, (12th) St. Johns (132 State 2nd)
· 2 – S2 - Kelby Flowers, (11th) Willcox (126 State 5th)
· 3 – S1 – Ben Meyer, (12th) Arizona Lutheran
Dec. Hernandez 7-5
· 4 – S2 – Angel Hernandez, (9th) Globe
Pinned Price
· 5 – S2 – Nicholas Price, (12th) Benson
· 6 – S4 – Carson Stansfield, (12th) Page
D4-145
· 1 – S4 - Cameron Baldwin, (12th) Joseph City (138 State 2nd)
· 2 – S2 – David Ens, (12th) Benson (145 State 3rd)
Dec. Tito 6-4
· 3 – S2 - Ruben (Tito) Casillas, (12th) Morenci (126 State 4th)
Dec. Porter 8-2
· 4 – S3 - Timmy Porter, (11th) Mogollon (132 State 4th)
· 5 – S2 – Andrew Kee, (12th) Willcox
· 6 – S4 – Matthew Tuni, (12th) Monument Valley
D4-152
· 1 – S1 - Jake Borneman, (12th) Arizona Lutheran (145 State 2nd)
· 2 – S2 - Kyler Curtis, (12th) Benson (152 State 5th)
· 3 - S3 - Marc Irigoyen, (11th) Round Valley (138 State 6th)
· 4 – S2 - Ote Allsup, (10th) Willcox
· 5 – S4 - Kaleb June, (11th) Page
Dec. Bishop 3-0
· 6 – S2 – Devon Bishop, (10th) Miami
D4-160
· 1 – S1 - Nicholas Steele, (10th) San Pasqual (145 State Champion)
· 2 – S3 – Hunter Ogle, (10th) Santa Cruz (152 State 2nd)
· 3 – S1 – Gavin Davis, (11th) Arizona Lutheran (160 State 4th)
· 4 – S3 – Fernando Luna, (12th) Benjamin Franklin
Pinned Haws
· 5 – S2 – Cody Torres, (9th) Morenci
Pinned Haws
· 6 – S3 – Adam Haws, (11th) Round Valley
D4-170
· 1 – S1 - Brandon Garcia, (12th) Arizona Lutheran (152 State Champion)
· 2 – S3 – Diego Chavez, (9th) Santa Cruz Valley
Dec. Densmore 2-1
· 3 – S4 - Michael Densmore, (12th) Winslow (160 State 2nd)
· 4 – S3 - Colter Hogle, (12th) Round Valley (160 State 3rd)
· 5 – S3 – Jad Mazboudi, (11th) Arizona College Prep (170 State 5th)
· 6 – S2 - Brennon Hughes, (11th) Pima (160 State 5th)
D4-182
· 1 – S2 – Brik Skousen, (11th) Thatcher
Pinned Roybal
· 2 – S4 – Mark Ballejos, (11th) St. Johns
Pinned Roybal
· 3 – S2 – Steven Roybal, (11th) Morenci
Pinned Jimenez
· 4 – S3 - Andres Jimenez, (12th) Santa Cruz (160 State Champion)
· 5 – S3 - Leyton Kauffman, (12th) Fountain Hills (170 State 4th)
· 6 – S2 – Miguel Vasquez (11th) Willcox
D4-195
· 1 – S2 - Caiden Hall, (11th) Willcox (195 State 5th)
· 2 – S3 – Kellen Gibson, (10th) Arizona College Prep
· 3 – S1 – Levi Bourland, (12th) Northwest Christian
· 4 – S3 – Smith Tenney, (12th) American Leadership Academy
Pinned Wagner
· 5 – S2 – Beau Wagner, (12th) Morenci
· 6 – S4 - Kimball Begay, (11th) Page
D4-220
· 1 – S2 - Clayson Goodwin, (11th) Benson (195 State Champion)
· 2 – S4 - Calvert Tsosie, (12th) Pinon (220 State 2nd)
· 3 – S2 - Gauge Bryce, (12th) Thatcher (220 State 5th)
Pinned Rodriguez 2nd Match
· 4 – S3 – Joel Rodriguez, (12th) Hayden
Dec. Bryce 7-4 1st Match
· 5 – S2 – Nathan Willey, (12th) Morenci
· 6 – S1 – Nick Arnold, (12th) The Odyssey Institute
D4-285
· 1 – S1 - John Pina, (12th) The Odyssey Institute (285 State 2nd)
· 2 – S1 - Dominick Sahhar, (12th) Northwest Christian (285 State 4th)
· 3 – S2 - Quinten Mack, (12th) Thatcher (285 State 5th)
Dec. Ortega 5-3
· 4 – S2 – Omar Ortega, (11th) Morenci
· 5 – S1 – Christian Contreras, (10th) Bisbee
· 6 – S3 – Cesario Hernandez, (12th) Alchesay
Dec. McCall (RV) 4-2
Updated 1/2/2019 10:21 AM
D4-106
· 1 - S3 – Davian Guanajuato, (10th) Santa Cruz
Dec. 8-2 Porter
· 2 – S3 – Cael Porter, (9th) Mogollon
· 3 – S1 – Jozabad Ayala, (10th) Arizona Lutheran
· 4 – S2 – Tony Roybal. (9th) Morenci
· 5 – S4 – Terrell Kinlicheenie, (9th) Joseph City
Dec. McCall 11-5
· 6 – S3 – Jackson McCall, (10th) Round Valley
Pinned Rochin
D4 - 113
· 1 – S3 – Bryant Ogle, (12th) Santa Cruz (106 State 6th)
Dec. Morales 5-4
· 2 – S2 - Marcus Morales, (10th) Morenci (106 State 5th)
Pinned Fuentes
· 3 – S2 – Gabe Fuentes, (12th) Wilcox (113 State 5th)
· 4 – S4 - Zachary Ruiz, (10th) Page
· 5 – S3 – Malaki Porter, (9th) Mogollon
· 6 – S1 – Collin Veen, (12th) Northwest Christian
D4-120
· 1 - S2 - Gilbert Rodriguez, (10th) San Manuel (113 State Champion)
· 2 - S3 - Emilio Ysaguirre, (9th) Santa Cruz
TF Dunning 18-2
· 3 - S2 - Calvin Dunning, (10th) Morenci (113 State 4th)
· 4 – S2 – Jacob Gonzales, (10th) Miami
· 5 – S4 – Gage Heap, (10th) St. Johns
Moved from 126
· 6 – S3 – Morgan Orona, (9th) Round Valley
D4-126
· 1 – S3 – Wyatt Ogle, (9th) Santa Cruz
Dec. Reidhead 14-0
· 2 – S3 – Seth Reidhead, (12th) Mogollon (126 State 3rd)
· 3 - S4 - Tanner Crosby, (11th) St. Johns (120 State 4th)
Moved from 132
· 4 – S2 – David Pena, (12th) Miami
· 5 – S1 – Benjamin Perez, (12th) Camp Verde
Moved from 132
· 6 – S2 – Julian Rodriguez, (12th) San Manuel
D4-132
· 1 - S1 - Anthony Tinghitella, (12th) Camp Verde (132 State Champion)
Moved from 138
· 2 – S2 - Treven Clark, (12th) Thatcher
Dec. Durbin 3-2
· 3 – S2 – Seth Durbin, (10th) Globe (120 State 6th)
· 4 – S3 - Marcus Orona, (11th) Round Valley
Pinned Sullivan
· 5 – S3 – Roy Sullivan, (12th) Santa Cruz
· 6 – S1 – Ethan Bigman, (10th) Arizona Lutheran
D4-138
· 1 – S4 - Kaiden Smith, (12th) St. Johns (132 State 2nd)
· 2 – S2 - Kelby Flowers, (11th) Willcox (126 State 5th)
· 3 – S1 – Ben Meyer, (12th) Arizona Lutheran
Dec. Hernandez 7-5
· 4 – S2 – Angel Hernandez, (9th) Globe
Pinned Price
· 5 – S2 – Nicholas Price, (12th) Benson
· 6 – S4 – Carson Stansfield, (12th) Page
D4-145
· 1 – S4 - Cameron Baldwin, (12th) Joseph City (138 State 2nd)
· 2 – S2 – David Ens, (12th) Benson (145 State 3rd)
Dec. Tito 6-4
· 3 – S2 - Ruben (Tito) Casillas, (12th) Morenci (126 State 4th)
Dec. Porter 8-2
· 4 – S3 - Timmy Porter, (11th) Mogollon (132 State 4th)
· 5 – S2 – Andrew Kee, (12th) Willcox
· 6 – S4 – Matthew Tuni, (12th) Monument Valley
D4-152
· 1 – S1 - Jake Borneman, (12th) Arizona Lutheran (145 State 2nd)
· 2 – S2 - Kyler Curtis, (12th) Benson (152 State 5th)
· 3 - S3 - Marc Irigoyen, (11th) Round Valley (138 State 6th)
· 4 – S2 - Ote Allsup, (10th) Willcox
· 5 – S4 - Kaleb June, (11th) Page
Dec. Bishop 3-0
· 6 – S2 – Devon Bishop, (10th) Miami
D4-160
· 1 – S1 - Nicholas Steele, (10th) San Pasqual (145 State Champion)
· 2 – S3 – Hunter Ogle, (10th) Santa Cruz (152 State 2nd)
· 3 – S1 – Gavin Davis, (11th) Arizona Lutheran (160 State 4th)
· 4 – S3 – Fernando Luna, (12th) Benjamin Franklin
Pinned Haws
· 5 – S2 – Cody Torres, (9th) Morenci
Pinned Haws
· 6 – S3 – Adam Haws, (11th) Round Valley
D4-170
· 1 – S1 - Brandon Garcia, (12th) Arizona Lutheran (152 State Champion)
· 2 – S3 – Diego Chavez, (9th) Santa Cruz Valley
Dec. Densmore 2-1
· 3 – S4 - Michael Densmore, (12th) Winslow (160 State 2nd)
· 4 – S3 - Colter Hogle, (12th) Round Valley (160 State 3rd)
· 5 – S3 – Jad Mazboudi, (11th) Arizona College Prep (170 State 5th)
· 6 – S2 - Brennon Hughes, (11th) Pima (160 State 5th)
D4-182
· 1 – S2 – Brik Skousen, (11th) Thatcher
Pinned Roybal
· 2 – S4 – Mark Ballejos, (11th) St. Johns
Pinned Roybal
· 3 – S2 – Steven Roybal, (11th) Morenci
Pinned Jimenez
· 4 – S3 - Andres Jimenez, (12th) Santa Cruz (160 State Champion)
· 5 – S3 - Leyton Kauffman, (12th) Fountain Hills (170 State 4th)
· 6 – S2 – Miguel Vasquez (11th) Willcox
D4-195
· 1 – S2 - Caiden Hall, (11th) Willcox (195 State 5th)
· 2 – S3 – Kellen Gibson, (10th) Arizona College Prep
· 3 – S1 – Levi Bourland, (12th) Northwest Christian
· 4 – S3 – Smith Tenney, (12th) American Leadership Academy
Pinned Wagner
· 5 – S2 – Beau Wagner, (12th) Morenci
· 6 – S4 - Kimball Begay, (11th) Page
D4-220
· 1 – S2 - Clayson Goodwin, (11th) Benson (195 State Champion)
· 2 – S4 - Calvert Tsosie, (12th) Pinon (220 State 2nd)
· 3 – S2 - Gauge Bryce, (12th) Thatcher (220 State 5th)
Pinned Rodriguez 2nd Match
· 4 – S3 – Joel Rodriguez, (12th) Hayden
Dec. Bryce 7-4 1st Match
· 5 – S2 – Nathan Willey, (12th) Morenci
· 6 – S1 – Nick Arnold, (12th) The Odyssey Institute
D4-285
· 1 – S1 - John Pina, (12th) The Odyssey Institute (285 State 2nd)
· 2 – S1 - Dominick Sahhar, (12th) Northwest Christian (285 State 4th)
· 3 – S2 - Quinten Mack, (12th) Thatcher (285 State 5th)
Dec. Ortega 5-3
· 4 – S2 – Omar Ortega, (11th) Morenci
· 5 – S1 – Christian Contreras, (10th) Bisbee
· 6 – S3 – Cesario Hernandez, (12th) Alchesay
Dec. McCall (RV) 4-2
Updated 1/2/2019 10:21 AM
Last edited: