Mile High Results
1. Windsor High School, CO Windsor High School, CO (GET) WHS 14 294.0
2. Campo Verde, AZ Campo Verde, AZ (GET) Campo 11 146.0
3. Safford, AZ Safford, AZ (GET) Saf 15 145.0
4. Marcos De Niza, AZ Marcos De Niza, AZ (GET) MarDeN 9 121.5
5. Prescott, AZ Prescott, AZ (GET) Pres 13 111.5
6. Hamilton, AZ Hamilton, AZ (GET) Ham 12 109.5
7. Chino Valley, AZ Chino Valley, AZ (GET) Chino 13 101.0
8. Payson, AZ Payson, AZ (GET) Pays 12 96.0
9. Combs, AZ Combs, AZ (GET) Combs 13 95.0
10. Horizon, AZ Horizon, AZ (GET) Horiz 14 94.5
11. Bradshaw Mountain, AZ Bradshaw Mountain, AZ (GET) BMHS 10 83.0
12. Valley Vista, AZ Valley Vista, AZ (GET) VVHS 10 68.5
13. Mingus Union, AZ Mingus Union, AZ (GET) Mingus 10 65.5
14. Willow Canyon, AZ Willow Canyon, AZ (GET) WCHS 12 63.0
15. Fountain Hills, AZ Fountain Hills, AZ (GET) FHHS 8 50.0
16. Casteel, AZ Casteel HS, AZ (GET) Casteel 12 29.0
106 Results
Guaranteed Places
1st Place - Zach Giese of Chino Valley
2nd Place - David Medevielle of Bradshaw Mountain
3rd Place - Boden Baker of Windsor High School
4th Place - Jaden Lemos of Casteel
5th Place - Becca Horton of Willow Canyon
6th Place - Trace McBride of Casteel
1st Place Match
Zach Giese (Chino Valley) 12-6, Fr. over David Medevielle (Bradshaw Mountain) 29-8, Fr. (MD 14-5).
3rd Place Match
Boden Baker (Windsor High School) 12-3, Fr. over Jaden Lemos (Casteel) 20-10, Fr. (Fall 2:24).
5th Place Match
Becca Horton (Willow Canyon) 3-2, Jr. over Trace McBride (Casteel) 1-3, So. (Fall 4:26).
113 Results
Guaranteed Places
1st Place - Will Vombaur of Windsor High School
2nd Place - Drew Edwards of Hamilton
3rd Place - Malik Shuaibe-Jones of Marcos De Niza
4th Place - Corbin Nelson of Combs
5th Place - ian Larkins of Willow Canyon
6th Place - Colton Tomitz of Prescott
1st Place Match
Will Vombaur (Windsor High School) 20-1, So. over Drew Edwards (Hamilton) 12-4, Jr. (Fall 1:37).
3rd Place Match
Malik Shuaibe-Jones (Marcos De Niza) 12-3, So. over Corbin Nelson (Combs) 27-5, So. (Fall 1:47).
5th Place Match
ian Larkins (Willow Canyon) 4-2, Sr. over Colton Tomitz (Prescott) 17-7, Fr. (Dec 8-5).
120 Results
Guaranteed Places
1st Place - Dominick Serrano of Windsor High School
2nd Place - Darian Bowyer of Prescott
3rd Place - Austin Elhert of Chino Valley
4th Place - Ty Richardson of Combs
5th Place - Noah Wasserbeck of Campo Verde
6th Place - Ely Keeney of Payson
1st Place Match
Dominick Serrano (Windsor High School) 20-0, Fr. over Darian Bowyer (Prescott) 17-3, Jr. (TF-1.5 4:14 (23-7)).
3rd Place Match
Austin Elhert (Chino Valley) 26-8, Sr. over Ty Richardson (Combs) 20-10, Jr. (Fall 4:15).
5th Place Match
Noah Wasserbeck (Campo Verde) 19-11, Fr. over Ely Keeney (Payson) 14-11, Fr. (Fall 2:11).
126 Results
Guaranteed Places
1st Place - Byron McKade Finch of Safford
2nd Place - Dylan Keeney of Payson
3rd Place - Braden Peninger of Windsor High School
4th Place - Dylan Wood of Windsor High School
5th Place - George Galaz of Willow Canyon
6th Place - Matt Ford of Horizon
1st Place Match
Byron McKade Finch (Safford) 33-0, So. over Dylan Keeney (Payson) 28-3, Sr. (Dec 8-6).
3rd Place Match
Braden Peninger (Windsor High School) 13-6, Jr. over Dylan Wood (Windsor High School) 4-2, . (TF-1.5 3:25 (17-2)).
5th Place Match
George Galaz (Willow Canyon) 3-2, So. over Matt Ford (Horizon) 22-5, Jr. (For.).
132 Results
Guaranteed Places
1st Place - Cody Eaton of Windsor High School
2nd Place - Noah Misitano of Campo Verde
3rd Place - Brendan Macnab of Payson
4th Place - JC Mortensen of Chino Valley
5th Place - Andrew Salberg of Prescott
6th Place - Alex Maxson of Horizon
1st Place Match
Cody Eaton (Windsor High School) 13-5, Fr. over Noah Misitano (Campo Verde) 18-8, Sr. (Fall 1:48).
3rd Place Match
Brendan Macnab (Payson) 12-2, Sr. over JC Mortensen (Chino Valley) 16-5, So. (Fall 1:45).
5th Place Match
Andrew Salberg (Prescott) 17-5, So. over Alex Maxson (Horizon) 20-9, So. (Dec 6-2).
138 Results
Guaranteed Places
1st Place - Chris Sandoval of Windsor High School
2nd Place - Keller Rock of Chino Valley
3rd Place - Trent Miller of Mingus Union
4th Place - Brooks Randall of Payson
5th Place - Julies Escandon of Hamilton
6th Place - Koby Coates of Prescott
1st Place Match
Chris Sandoval (Windsor High School) 18-0, Sr. over Keller Rock (Chino Valley) 32-3, Fr. (Fall 1:20).
3rd Place Match
Trent Miller (Mingus Union) 21-3, So. over Brooks Randall (Payson) 17-12, Sr. (UTB 2-1).
5th Place Match
Julies Escandon (Hamilton) 17-10, So. over Koby Coates (Prescott) 2-3, Fr. (For.).
145 Results
Guaranteed Places
1st Place - Lucas Svoboda of Mingus Union
2nd Place - Alexander Lutz of Horizon
3rd Place - Chance Elmer of Payson
4th Place - John Zimmerman of Hamilton
5th Place - Josh Willis of Windsor High School
6th Place - Kyle Lund of Chino Valley
1st Place Match
Lucas Svoboda (Mingus Union) 26-4, Jr. over Alexander Lutz (Horizon) 29-4, Sr. (MD 14-6).
3rd Place Match
Chance Elmer (Payson) 20-7, Jr. over John Zimmerman (Hamilton) 15-10, Sr. (Dec 11-8).
5th Place Match
Josh Willis (Windsor High School) 8-4, Fr. over Kyle Lund (Chino Valley) 16-7, So. (Fall 1:58).
152 Results
Guaranteed Places
1st Place - Dawon Andrews of Safford
2nd Place - Andrew Torres of Marcos De Niza
3rd Place - Nate Buterbaugh of Horizon
4th Place - Tyler Grasmick of Windsor High School
5th Place - Daniel Butler of Fountain Hills
6th Place - Jayden Fletcher of Campo Verde
1st Place Match
Dawon Andrews (Safford) 29-0, So. over Andrew Torres (Marcos De Niza) 28-3, Jr. (Dec 5-2).
3rd Place Match
Nate Buterbaugh (Horizon) 27-8, Sr. over Tyler Grasmick (Windsor High School) 10-4, Fr. (Dec 3-0).
5th Place Match
Daniel Butler (Fountain Hills) 21-3, Sr. over Jayden Fletcher (Campo Verde) 17-13, . (Fall 3:58).
160 Results
Guaranteed Places
1st Place - Alejandro Torres of Marcos De Niza
2nd Place - Joaquin Cedillos of Campo Verde
3rd Place - Gage Trusty of Windsor High School
4th Place - Christopher Johnson of Payson
5th Place - Patrick Cross of Valley Vista
6th Place - Everett Byrd of Hamilton
1st Place Match
Alejandro Torres (Marcos De Niza) 31-0, Jr. over Joaquin Cedillos (Campo Verde) 23-5, Sr. (Dec 9-7).
3rd Place Match
Gage Trusty (Windsor High School) 12-3, Sr. over Christopher Johnson (Payson) 23-7, Jr. (Fall 3:49).
5th Place Match
Patrick Cross (Valley Vista) 25-11, Sr. over Everett Byrd (Hamilton) 13-10, Jr. (Fall 2:53).
170 Results
Guaranteed Places
1st Place - Billy Fiore of Campo Verde
2nd Place - Caleb Willis of Windsor High School
3rd Place - Hayden Finch of Safford
4th Place - Pedro Medina of Horizon
5th Place - Kyle Flake of Combs
6th Place - Daniel Medevielle of Bradshaw Mountain
1st Place Match
Billy Fiore (Campo Verde) 24-2, Sr. over Caleb Willis (Windsor High School) 16-7, Sr. (Dec 7-3).
3rd Place Match
Hayden Finch (Safford) 26-5, Jr. over Pedro Medina (Horizon) 27-7, Jr. (Dec 7-3).
5th Place Match
Kyle Flake (Combs) 30-7, Sr. over Daniel Medevielle (Bradshaw Mountain) 31-8, Jr. (Dec 7-5).
182 Results
Guaranteed Places
1st Place - Olijah Sally of Bradshaw Mountain
2nd Place - Josh Grasmick of Windsor High School
3rd Place - Bailey Sanford of Safford
4th Place - Skye Joaquin of Hamilton
5th Place - Donovan Corn of Hamilton
6th Place - Sheldon Pearson of Combs
1st Place Match
Olijah Sally (Bradshaw Mountain) 34-3, Sr. over Josh Grasmick (Windsor High School) 15-6, Jr. (SV-1 5-3).
3rd Place Match
Bailey Sanford (Safford) 29-6, Jr. over Skye Joaquin (Hamilton) 13-6, Sr. (Dec 3-2).
5th Place Match
Donovan Corn (Hamilton) 21-4, So. over Sheldon Pearson (Combs) 7-4, Sr. (Fall 1:46).
195 Results
Guaranteed Places
1st Place - John dwyer of Prescott
2nd Place - Estevan Galvez of Campo Verde
3rd Place - Edward Hercel of Marcos De Niza
4th Place - Nathan Bryant of Windsor High School
5th Place - Austin Vidales of Safford
6th Place - Rafael Masella of Horizon
1st Place Match
John dwyer (Prescott) 5-0, Sr. over Estevan Galvez (Campo Verde) 21-5, Jr. (Dec 8-5).
3rd Place Match
Edward Hercel (Marcos De Niza) 16-5, Sr. over Nathan Bryant (Windsor High School) 10-7, Sr. (Fall 3:13).
5th Place Match
Austin Vidales (Safford) 19-15, Jr. over Rafael Masella (Horizon) 16-18, Fr. (Fall 3:33).
220 Results
Guaranteed Places
1st Place - Jacob Kidd of Bradshaw Mountain
2nd Place - Chase Umphres of Safford
3rd Place - Isiah Jacobs of Combs
4th Place - Nick Yeager of Campo Verde
5th Place - Diego Torres of Casteel
6th Place - BEN MARTINEZ of Marcos De Niza
1st Place Match
Jacob Kidd (Bradshaw Mountain) 36-1, Sr. over Chase Umphres (Safford) 28-5, Jr. (Dec 6-2).
3rd Place Match
Isiah Jacobs (Combs) 34-2, Jr. over Nick Yeager (Campo Verde) 18-12, Sr. (Fall 2:36).
5th Place Match
Diego Torres (Casteel) 7-2, So. over BEN MARTINEZ (Marcos De Niza) 9-9, Sr. (Dec 6-2).
285 Results
Guaranteed Places
1st Place - Justin Moore of Valley Vista
2nd Place - Parker Kauffman of Fountain Hills
3rd Place - Victor Bravo of Windsor High School
4th Place - Gavin Nelson of Prescott
5th Place - Hamza Manassra of Marcos De Niza
6th Place - Jozia Myers of Campo Verde
1st Place Match
Justin Moore (Valley Vista) 28-2, Sr. over Parker Kauffman (Fountain Hills) 20-1, Sr. (Fall 5:35).
3rd Place Match
Victor Bravo (Windsor High School) 18-4, Jr. over Gavin Nelson (Prescott) 18-6, Jr. (Fall 4:52).
5th Place Match
Hamza Manassra (Marcos De Niza) 21-10, Jr. over Jozia Myers (Campo Verde) 21-7, Jr. (For.).